Moda na papierze. Wernisaż wystawy „Sztuka Talentu”

Są ludzie, dla których moda jest codziennością i tacy, którzy nie mają z nią nic wspólnego. Pozornie jednak, moda to bowiem nie tylko ubiór czy fryzura, ale również styl życia. Odnaleźć możemy ją także w naturalności czy indywidualności. A może nawet przede wszystkim w indywidualności, która stała się poniekąd charakterystyczna dla dzisiejszych czasów. Pokazuje to Kornelia Dębosz, której ilustracje modowe zostały udostępnione szerszej publiczności w Galerii Bema20. W ostatni piątek, 3 sierpnia, odbył się tam wernisaż wystawy „Sztuka Talentu” zorganizowany przez Galerię oraz Stowarzyszenie Podaruj Dzieciom Promyk Słońca.

Wyróżniona nagrodą Kornelia Dębosz zdradziła na wernisażu gościom szczegóły swojego warsztatu – prace tworzy wyłącznie na papierze przy pomocy różnych technik artystycznych, między innymi tuszu i akwareli. Jej styl jest elegancki i nowoczesny, a kreska lekka, subtelna, sprawiająca wrażenie, jak gdyby kolejne pociągnięcia pędzla były niedbałe i chaotyczne, przywołując na myśl ulotność i delikatność. Na ilustracjach odbiorca nie zobaczy mody tradycyjnie rozumianej, ale raczej kobiece piękno. O tym, jak duże wrażenie robi sztuka Kornelii Dębosz, świadczy między innymi współpraca artystki z koncernami takich marek, jak L’Oréal z Nowego Jorku czy Kérastase z Paryża. Jej ilustracje modowe były też publikowane w polskim magazynie ELLE, a także chińskim MILK X, można je również zobaczyć na wystawach sklepowych, torbach zakupowych oraz wielu innych produktach.
Choć Galeria Bema20 jest stosunkowo nieduża, licznie zgromadziły się w niej osoby zainteresowane pracami artystki. W ciepłej, serdecznej atmosferze głos zabrali organizatorzy i autorka prac. Później nadszedł czas, by w akompaniamencie instrumentów rozmawiać i podziwiać to ulotne piękno zatrzymane na papierze. Zarówno ci, którzy nie mogli przyjść na wernisaż, jak i ci, którzy chcieliby zobaczyć ilustracje Kornelii Dębosz po raz kolejny, mają okazję zrobić to do 4 września, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17.

 

Angelika Gieniec