Miasto przedstawiło program obchodów 689 rocznicy lokacji Tarnowa

Już za tydzień rozpocznie się świętowanie 689 urodzin Tarnowa. Na tę okazję magistrat przygotował szereg atrakcji i właśnie przedstawił pełny program zaplanowanych uroczystości. Pozostaje liczyć na sprzyjającą aurę, które nie zakłóci zabawy mieszkańcom miasta.

Obchody tego ważnego dla miasta wydarzenia rozpoczną się 7 marca. Wtedy w tarnowskim teatrze zaplanowano spektakl teatralny „Starsi Panowie znów”. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie „Solskiego”. Liczba miejsc jest ograniczona.

Część obchodów dedykowana najmłodszym tarnowianom odbędzie się 8 marca. Przedszkolaki wyruszą około godz. 11 spod pomnika Łokietka. Następnie historyczny orszak, któremu przewodzić będą postaci związane z lokacją miasta, a więc Spycymir Leliwita i król Władysław Łokietek, przejdzie na rynek. Tam najmłodsi tarnowianie złożą miastu życzenia i tradycyjnie już puszczą do nieba niebiesko-żółte balony z helem. Nie zabraknie również słodkich atrybutów związanych ze słodkimi urodzinami miasta. W tym roku będą to czekoladowe muffinki, które otrzyma każdy przedszkolak.Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że w przypadku złej pogody, słodkie urodziny mogą zostać przeniesione na inny dzień.

Do udziału w dziesiątej już edycji słodkich urodzin miasta zaprosiliśmy dzieci z wszystkich tarnowskich przedszkoli publicznych i niepublicznych – mówi Maria Zawada-Bilik, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej.

W sobotę, 9 marca o godz. 17 rozpocznie się wielka biesiada rycerska na tarnowskim Rynku. Dzień później zaplanowano turniej rycerski połączony z jarmarkiem średniowiecznym. Będzie też tort urodzinowy, gry i zabawy.

Przypomnijmy, że 7 marca 1330 roku kancelaria królewska króla Władysława Łokietka wystawiła Spicymirowi, wojewodzie krakowskiemu, dokument, na mocy którego mógł lokować miasto Tarnów. Miasto założono na wzgórzu dominującym nad najbliższą okolicą (226 m n.p.m.). Średniowieczny układ starego Tarnowa zachował się do dzisiejszych czasów.

7 marca

20.00 – spektakl teatralny z okazji 689. rocznicy lokacji Tarnowa – teatr im. L. Solskiego

8 marca

10.45 – słodkie urodziny Tarnowa

11.45 – rycerskie urodziny Tarnowa – warta honorowa przy pomniku Władysława Łokietka rozdawanie ulotek i tulipanów

9 marca

17.00 – wielka biesiada rycerska na rynku

10 marca

10.30 – Msza św. w Katedrze w intencji Spytki, Władysława Łokietka i Jana Tarnowskiego

11.30 – przemarsz ulicami miasta pod pomnik Władysława Łokietka, odczytanie i przekazanie aktu lokacji

12.00 – przemarsz uliczkami na rynek

12.45 – turniej rycerski połączony z jarmarkiem średniowiecznym

14.00 – tort urodzinowy, gry i zabawy

ok. 16.00 – zakończenie

Inf. Wydział Komunikacji Społecznej UMT