Wystawa pokonkursowa „FOTOFERIA”

8 marca w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej międzynarodowego konkursu Polish International Circuit, na który zostało zgłoszone z 33 krajów ponad 800 zdjęć wykonanych przez 143 autorów.

Konkurs Polish International Circuit został zorganizowany w wyniku współpracy trzech organizacji: Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoferia Club Kołobrzeg  i Fotoklubu RCKP Krosno. W konkursie wzięło udział 143 Autorów z 33 krajów, którzy zgłosili 897 zdjęć w kategoriach kolor i monochrom. Sędziowie każdego salonu zaakceptowali 40% ogólnej sumy konkursowych zdjęć, co uprawnia ich autorów do ubiegania się o tytuły artystyczne Amerykańskiego Stowarzyszenia Fotograficznego PSA oraz Fotoferia Club. Łącznie przyznano 6 złotych medali PSA, 30 medali Fotoferii, 9 medali IAAP, 6 medali TTF, 120 wyróżnień Fotoferiii 18 wyróżnień IAAP.

Fotoferia jest inicjatywą pasjonatów fotografii, których zamysłem było stworzenie w internecie unikatowej galerii fotografii na najwyższym poziomie atrakcyjnej zarówno dla osób początkujących, jak i fotografów już mogących poszczycić się osiągnięciami w owej dziedzinie. Powstały dzięki konkursowi portal internetowy był wspierany przez zespół profesjonalistów legitymujący się bogatą wiedzą i imponującym dorobkiem w dziedzinie fotografii. Fotoferia była miejscem, które skupia najlepsze i najbardziej rozpoznawalne zdjęcia. Stanowiła również doskonałe źródło wiedzy dla początkujących fotografów i wszystkich, którzy pragną doskonalić swój warsztat.

Szczegóły konkursu zdradza Grzegorz Wójcik – członek Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego:

Jako członek Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego miałem okazję być jednym z członków jury międzynarodowego konkursu Polish International Circuit. Sam proces oceniania polegał na przyznaniu przez każdego jurora punktacji dla każdego zdjęcia. Suma tych punktów miała wyłonić najlepsze fotografie. Oczywiście każdy z jurorów ma swoje „preferencje” fotograficzne, jeden woli reportaż a inny na przykład portret. Po ocenieniu przez siebie całości materiału z zaciekawieniem czekałem na podsumowanie punktacji. Zapewne każdy z jurorów zastanawiał się jak trzy różne spojrzenia wpłyną na ostateczny rezultat. Zdjęcia, które otrzymały tą samą liczbę głosów były przez jurorów poddane dyskusji – ale bardzo szybko doszliśmy do konsensusu. Ostateczne wyniki pokazują jednak, że wybraliśmy najlepsze fotografie prawie z każdego gatunku tj. portret, fotografia kreacyjna, reportaż, pejzaż a nawet sport. Te same prace były oceniane niezależnie też przez kolegów z Fotoferia Club Kołobrzeg oraz Fotoklubu RCKP Krosno a wyniki naszych ocen pokrywały się tylko w kilku przypadkach. Serdecznie zachęcam widzów wystawy do dyskusji nad wynikami naszego głosowania, wybrania swojego ulubionego zdjęcia albo nawet napisania recenzji (np. na fanpage TTF). Osobiście poszukiwałem zdjęcia, które w jakiś sposób mnie zaskoczy. Nie będzie to typowy portret czy też pejzaż ani też kolejny powielany pomysł „miękkich zegarów” Salvadora Dali czy też pretensjonalne odtwarzanie holenderskich martwych natur. Brawa należą się za odwagę zwycięzcy sekcji kolor Whitewater canoeing Liptov II– autor Wiesław Prugar, który odważył się wysłać „nieostre” sportowe zdjęcie.Jednak inne zdjęcie utkwiło w mojej pamięci a jest to: Pathfinder autorstwa Normante Ribokaite z Litwy. Takich właśnie kadrów fotografującym życzę – świeżych, zaskakujących, autentycznych, pobudzających wyobraźnię a perfekcyjną doskonałość odstawmy w cień.

Wernisaż wystawy: 8 marca 2019 r. godz. 18.30 WSTĘP WOLNY

Wystawa czynna: 8 marca – 4 kwietnia 2019 r. WSTĘP WOLNY

Godziny zwiedzania:

poniedziałek-piątek:  8:00 – 20:00

sobota, niedziela: 15:00 – 20:00

Informacje: Kasa CSM, ul. Traugutta 1, 33-101 Tarnów, tel. 14 633 46 04 oraz www.csm.tarnow.pl

Fot. Źródło CSM