Miasto otrzyma środki na renowację zabytkowej kapliczki

W 2016 roku wskutek wypadku samochodowemu zniszczeniu uległa kapliczka przedstawiająca Matkę Boską z dzieciątkiem znajdująca się od przeszło stu lat przy ulicy Tuchowskiej. W tym roku miasto otrzyma dodatkowe środki na jej rewitalizację.

Miasto starało się o dofinansowanie na odnowienie figury w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski” od 2017 roku, ale dopiero w tym roku wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Sejmik Województwa Małopolskiego postanowił, że przeznaczy na ten cel 7 tysięcy złotych. Zatem wszystko wskazuje na to, że kapliczka jeszcze w tym roku opuści skład budowlany i powróci na ulicę Tuchowską.

Kapliczka Matki Boskiej z dzieciątkiem powstała na przełomie XIX i XX wieku, najprawdopodobniej w okolicach 1900 roku. Figura została ufundowana przez Sebastiana i Katarzyną Wielgusów, a za jej wykonanie odpowiada tarnowski kamieniarz Paweł Musiał.

Samorząd województwa przeznaczył w tym roku na remont i prace konserwatorskie zabytkowych kapliczek 750 tysięcy złotych. Łącznie na terenie Małopolski zostanie odnowionych 77 kapliczek.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej UMT