Kiedy otwarcie basenów?

W poniedziałek, 18 maja ruszył trzeci etap odmrażania gospodarki, który dotyczył między innymi otwarcia sal i hal sportowych dla większej liczby osób. Natomiast coraz częściej pojawia się pytanie, kiedy nastąpi zniesienie obostrzeń względem siłowni, basenów czy populanych klubów fitness? Aby przynajmniej po części zrozumieć sens wielu ograniczeń, przypomnijmy sobie zasady funkcjonowania obiektów sportowych na czas epidemii koronawirusa.

Jeszcze nie tak dawno, bo 25 kwietnia Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił pięcioetapowy plan “odmrażania” sportu. Pierwszy z nich dotyczył zdejmowania samych ograniczeń. Umożliwiono przemieszczanie się pojedynczych osób w celach rekreacyjnych, np. bieganie, spacery, jazda na rowerze. Dodatkowym atutem stały się  wycieczki do lasów oraz parków. Drugi etap nadszedł, 4 maja. Wtedy to zniesiono obostrzenia w infrastrukturze otwartej, by móc korzystać ze stadionów sportowych np.: piłkarskich, lekkoatletycznych, boisk szkolnych, w tym wielofunkcyjnych orlików – z zachowaniem ogólnych zasad bezpieczeństwa. Na jednym obiekcie mogło maksymalnie  być 6 osób. Jeśli chodzi o:
* korty tenisowe – 4 osoby,
* sporty wodne to z jednego rowerku wodnego, łódki lub kajaka – jednocześnie 2 osoby.
Zostały otwarte: pola golfowe, stadniny konne, czy strzelnice.
Trzecia część zdejmowania ograniczeń – nastąpiła tydzień temu, czyli 18 maja. Sport dostępny dla wszystkich, zarówno dla tych którzy uprawiają aktywność fizyczną rekreacyjnie jak i profesjonalnych sportowców. Limity osób, które mogą jednocześnie korzystać z danego obiektu, zostały dostosowane do ich powierzchni. Na pełnowymiarowych boiskach może przebywać do 22 zawodników i 4 trenerów, na mniejszych obiektach otwartych do 14 osób i 2 szkoleniowców. Jeśli chodzi o hale sportowe- liczba wynosi 12 osób plus trener (300 m2), 32 osoby plus 9 opiekunów na obszarze (powyżej 1000 m2).
Czwarty i zarazem przedostatni etap znoszenia ograniczeń, póki co nie ma wyznaczonej daty ale związany jest z możliwością korzystania z siłowni, basenów i klubów fitness. Te obiekty z racji sportów i ćwiczeń kontaktowych obciążone są ryzykiem zakażeń szczególnie, że odbywają się w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego ich wprowadzenie nastąpi najwcześniej za 2-3 tygodnie. Kiedy etap ten wejdzie w życie, zostaną uruchomione także inne działalności usługowe związane z poprawą kondycji fizycznej. W tej częsci “odmrożeń” zostaną otwarte między innymi: miejsca spotkań, rozmaite kluby, parki z trampolinami, czy ścianki wspinaczkowe i powrót do 50 osób w  przestrzeni otwartej.

Iga Sady