Jarosław Kaczyński ogłosił kto będzie wyborczą jedynką PiS-u w Tarnowie

Prezes partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński, przedstawił dzisiaj liderów list wyborczych swojego ugrupowania w jesiennych wyborach parlamentarnych. W Tarnowie swoją pozycję stracił Włodzimierz Bernacki, który rolę „lokomotywy” pełnił w dwóch poprzednich elekcjach. Zastąpi go Anna Pieczarka, obecnie członek zarządu województwa małopolskiego.

Anna Pieczarka z wykształcenia jest ekonomistką. Do niedawna pracowała jako dyrektor w Urzędzie Gminy Tarnów oraz sprawowała mandat radnej wojewódzkiej. Bardzo głośno zrobiło się o niej, po ostatnich wyborach samorządowych. Uzyskała wówczas rekordowe w skali naszego okręgu poparcie wyborców. Znak „X” obok jej nazwiska postawiło ponad 72 tysiące osób.

W liczbach bezwzględnych, o kilka tysięcy głosów lepszy okazał się tylko startujący na Mazowszu, wieloletni marszałek tego województwa Adam Struzik. Mimo to, biorąc pod uwagę procent oddanych głosów w danych okręgu, Anna Pieczarka zdystansowała konkurencję, zgarniając niemal 1/3 wszystkich ważnych wskazań. Nagrodą za ten wynik był awans na funkcję członka zarządu województwa małopolskiego.

Teraz aspiracje pochodzącej spod Tarnowa polityk sięgają jeszcze dalej. Pozycja nr 1 na liście PiS-u w Tarnowie właściwie daje gwarancję objęcia mandatu poselskiego. Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, ugrupowanie sprawujące aktualnie władzę w Polsce, zdobyło w naszym okręgu 6 foteli sejmowych. Jeśli Anna Pieczarka przeniesie się do gmachu przy ulicy Wiejskiej, pierwszym w kolejności do jej zastąpienia w sejmiku województwa będzie Piotr Dziurdzia.

Z rolą jedynki musi natomiast pożegnać się Włodzimierz Bernacki, który pełnił ją zarówno w 2011 jak i 2015 roku. Uzyskiwał on wtedy odpowiednio 18 699 oraz 27 673 głosów. Ostatnio pochodzący spod Proszowic polityk bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego.

Fot. pis.org.pl

Adrian Teliszewski