Jan Matras – I rocznica śmierci – msza 7.04.

Rok temu zmarł Jan Matras – znany tarnowski malarz. Jego pogrzeb odbył się w czasie najwyższego reżimu sanitarnego, tylko w obecności najbliższej rodziny, dlatego informujemy o mszy w I rocznicę śmierci. Msza św. w I rocznicę śmierci ś.p. Jana Matrasa, odbędzie się w środę, 7.04.2021 (środa), o godzinie 18.30 w Kościele Księży Filipinów w Tarnowie.

Jan Matras (ur. 12.07.1935, zm. 7.04.2020) Tarnowianin. Uprawiał malarstwo olejne, pastele oraz ulubioną akwarelę. Zajmował się również sztuką użytkową (wydawnictwa książkowe). Malowanie sprawiało mu przyjemność, robił to z pasją i zaangażowaniem. Wykonał ponad 5000 prac. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych i 18 zbiorowych. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Watykanu (Dom Pielgrzyma). Przez wiele lat był członkiem grupy „TA” malarzy tarnowskich działającej przy Domu Kultury Zakładów Azotowych, a także członkiem oraz inicjatorem powstania grupy „Lemat”, w której skład wchodzili Jerzy Martynów, Tadeusz Pecka i Wacław Onak. Był wykonawcą licznych niepowtarzalnych i monumentalnych dekoracji i aranżacji, m.in. dekoracji z okazji wizyty Papieża Jan Pawła II w Tarnowie.

Kochał Tarnów – miasto, które jak twierdził, ma piękną duszę i niepowtarzalny klimat. Dlatego większość jego prac dotyczyła tarnowskiej starówki. Ulubioną jego techniką była akwarela, którą najchętniej malował. Pana Jana jeszcze kilka lat temu – przed chorobą – można było spotkać na tarnowskich drogach, gdy nieśpiesznie jechał na rowerze w poszukiwaniu inspiracji do kolejnych obrazów.

W 2013 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie prezentowało jego jubileuszową wystawę „Jan Matras. 55-lecie twórczości artystycznej”. W czasie wernisażu wystawy jubileuszowej artysta otrzymał od Prezydenta Miasta Tarnowa „Dukat Tarnowski”, przyznawany za szczególne zasługi dla miasta.

Filmowy portret Jana Matrasa nakręcił Dariusz Zaród w cyklu „Twarze Tarnowa”: https://vimeo.com/71719077

 

Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka BWA w Tarnowie