Jak będzie wyglądał rok szkolny 2020/2021?!

Za nami już połowa wakacji i rodzice powoli zastanawiają, czy czekają ich jakieś zmiany odnośnie nowego roku szkolnego 2020/2021. Od 12 marca z powodu szerzącej się pandemii koronawirusa  zamknięto wszystkie placówki oświaty, a uczniowie od 25 marca rozpoczęli zdalną naukę. “Nowość” do jakiej musieli się przyzwyczaić również nauczyciele, którzy do tej pory prowadzili w swojej karierze inny tok edukacji dzieci i młodzieży. Czy na jesień powrócą do normalnej pracy?

Mimo, iż kwarantanna na początku wydawała się formą ferii a nawet wakacji, wielu uczniów narzekało, że tęsknią za szkolną ławką, kolegami, a nawet prowadzącymi zajęcia. W dość ciężkiej sytuacji znaleźli się absolwenci szkół podstawowych, liceów, techników, czy szkół zawodowych, którzy z niecierpliwością czekali na egzaminy, umożliwiające kontynuację nauki na uczelniach wyższych, rozpoczęcie stażu – pracy, czy dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Wszystko się przesunęło, ale na szczęście testy sprawdzające odbyły się lub będą odbywać w późniejszych terminach. Teraz pozostaje im jedynie czekać na wyniki. Jak sami jednak zaznaczali, mierzyli się z ogromnym stresem, który dodatkowo potęgował okres epidemii. 

W momencie znoszenia kolejnych ograniczeń, udało się początkiem czerwca wrócić dzieciom klas 1-3 do szkół, w formie zajęć opiekuńczych. Miało to dać duże ułatwienie dla tych rodziców, którzy musieli powrócić do pracy. Sami rodzice podkreślali, że dzieci już nie mogły się doczekać powrotu i spotkanie z przyjaciółmi oraz nauczycielami. Czy po tak długiej przerwie będzie podobnie?

Właśnie prowadzone są prace nad nowymi przepisami utrzymującymi reżim sanitarny na terenie placówek szkolnych.  Dzięki nim ma być bezpieczniej zarówno dla uczniów, całej załogi nauczycielskiej oraz reszty personelu. Przepisy te mają umożliwić dyrektorom szkół w przypadku pojawienia się ogniska epidemii i zagrożenia dla zdrowia, mógł szybko zareagować po zasięgnięciu opinii GIS. 

Na dzień dzisiejszy wiadomo tylko jak będzie wyglądał kalendarz dni wolnych od nauki w roku szkolnym 2020/21 :

  • 11 listopada, (wypada w środę), (1 listopada to niedziela),
  • przerwa świąteczna 23 – 31 grudnia 2020 roku (od środy 23.12 do piątku 31.12 + weekend),
  • przerwa wielkanocna 1 – 6 kwietnia 2021 roku (od czwartku do wtorku ),
  • majówka 1 maja wypada w sobotę czyli długi weekend od 1 do 3 maja (weekend + poniedziałek),
  • zakończenie roku szkolnego zaplanowano na 25 czerwca 2021 roku.