Implementowanie przyszłości – Dni Otwarte Zakładów Informatycznych

Nowoczesność postępuje. Te proste, a wręcz banalne słowa nie mają w sobie nic z kłamstwa, aż chciałoby się sparafrazować tytuł słynnego dzieła Ericha Marii Remarque, mówiąc „Technologia nadal bez zmian”.

W pierwszej chwili komuś mogłoby się wydawać, że ta sentencja jawnie prawi o znikomym postępie człowieka, ale ta peryfraza oznacza coś zgoła innego. Chciałem tym prostym sposobem pokazać ogromne tempo ewolucyjne rodzaju ludzkiego i swoją myśl, że tak bardzo przyzwyczailiśmy się do gwałtownego rozwoju cywilizacyjnego, że przestaliśmy go dostrzegać. Wydaje nam się to wszystko tak bardzo naturalne, zwykłe i nierozerwalne z naszym życiem. A jednak nawet w tej chwili ktoś tam za oceanem lub całkiem niedaleko, pracuje nad nowym rewolucyjnym wynalazkiem gotowym zmienić ludzkie życie jeszcze bardziej. Do czego zmierzam w tym wstępie? Otóż chciałbym, aby takich ludzi nigdy nam nie zabrakło, aby ludzkość zmierzała coraz dalej i dalej, ku swojej świetlanej przyszłości. I jak mamy tego dokonać? To proste – wystarczy  na przykład wspierać i brać udział w Dniach Otwartych Zakładów Informatycznych.

Tak, zdaję sobie sprawę, że może wydać się to, najłagodniej mówiąc, dziwne. No, bo jak niby Dni Otwarte Zakładów Informatycznych mają sprawić, że nasza ewolucja „wskoczy na nowy poziom”? Odpowiedz jest niezwykle banalna. Może akurat w tym momencie, załóżmy, w Centrum Nowoczesnych Technologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, kształci się lub właśnie związał swój los z tym kierunkiem młody umysł, który w przyszłości wynajdzie coś, co zrewolucjonizuje cały świat. Jego pomysł, który kiełkował w jego głowie od dawna, wreszcie ujrzy światło dnia. Oczywiście przy ogromnym wsparciu uczelni. Wymieniłem tutaj tylko jedną zaletę Dni Otwartych z ogromnego zbioru wielu innych.

Wyżej wymienione wydarzenie odbyło się wczoraj o godz. 9:00 w Centrum Nowoczesnych Technologii w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Podczas owego zdarzenia można było podziwiać wiele interesujących urządzeń tj. komputerowo sterowaną makietę Lego, również komputerowo sterowaną potrójną kolejkę czy różne technologie SMART. Z oczywistych względów największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko VR. Jest to technologia dosyć młoda, zwłaszcza jak na polski rynek konsumencki, dlatego możliwość zobaczenia, a nawet założenia gogli VR przyciągała prawdziwe tłumy zainteresowanych. Dodatkowo właśnie na tym stanowisku była prezentowana autorska gra studentów kierunku informatycznego PWSZ w Tarnowie. Ich projekt jest tworzony jako gra VR, czyli do jej uruchomienia potrzeba zestawu wirtualnej rzeczywistości.

Oprócz tego podczas trwania wydarzenia można było zobaczyć „w akcji” nowoczesne systemy sterowania, pomiarowe oraz wiele innych projektów studenckich. Zainteresowanie Dniem Otwartym Zakładu Informatyki było bardzo duże. Przez sale, gdzie odbywał się event przewinęło się bardzo dużo ludzi w różnym wieku. Najwięcej, co nie powinno dziwić, pojawiło się młodych ludzi w wieku studenckim. Jestem szczerze przekonany, że wielu z nich przestało się zastanawiać nad wyborem kierunku studiowania oraz że ich wybór padł właśnie na Zakład Informatyczny.

Wszystkim tym, którzy tak właśnie uczynili, pozostaje gratulować wyboru i życzyć owocnej przyszłości oraz nieustępliwości w dążeniu do swojego celu.

Jakub Sobczyk