Festiwal VITAE VALOR trwa.

Po kilkunastoletniej przerwie powrócił znany, lubiany i popularny, ale także niezwykle wartościowy festiwal filmów Vitae Valor. Nazwa festiwalu znaczy po łacinie „wartość życia” i zawiera w sobie przesłanie oraz zakres tematyczny festiwalu. Ale najpierw trochę historii.

Pierwszy festiwal filmowy Vitae Valor odbył się w 2000 r. Jego pomysłodawcą, organizatorem i ambasadorem w świecie tarnowskiej kultury był Jerzy Świtek, który tego roku, w dniu reaktywowania festiwalu, otrzyma z rąk prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli odznaczenie „Tarnowski dukat”. O tym, jak unikalny w skali kraju, nowatorski i wyjątkowy jest to festiwal, najlepiej świadczy fakt, że już w roku 2001 otrzymał nominację do prestiżowej nagrody “Paszporty Polityki”. W 2003 roku do organizatorów i patronów festiwalu dołączyło Duszpasterstwo Akademickie „Tratwa” i odtąd impreza zyskała jeszcze szerszy zasięg. Festiwal stał się też nie tylko zwykłym przeglądem filmów, ale przestrzenią dyskusji o kondycji ludzkiego życia, obliczach człowieczeństwa, jego wartości, różnorodności i pięknie. Ideą, która od początku przyświecała organizatorom festiwalu, było ukazanie dobra i piękna w ludzkim życiu, rozpowszechnianie filmów, które promują prawdziwość ludzkiego życia, jego wymiar etyczny, duchowy, moralny i metafizyczny.

Na kilkanaście lat festiwal zniknął z przestrzeni tarnowskiej kultury, ale tęsknota za wartościami, które reprezentował, pozostała. To sprawiło, że w roku 2020, dwadzieścia lat od pierwszej edycji festiwalu, rusza on na nowo i miejmy nadzieję, że już nie zniknie na długo. Tym razem w organizację festiwalu włączyły się Fundacja Alegoria i Stowarzyszenie Kanon, działające w Tarnowie. Pozyskano współfinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości i dzięki temu, że znaleźli się ludzie z pasją, w dniach od 11 do 17 grudnia znów Vitae Valor wzrusza, dotykał najważniejszych ludzkich spraw i skłaniał do refleksji. Tym razem pod hasłem „Oblicza konfliktu”, jakże aktualnym w wymiarze społecznym, rodzinnym i osobistym.

Słowo „konflikt” oznacza po łacinie „zderzenie”. Prezes Fundacji Alegoria, współorganizatora festiwalu, zaznacza, że tematyka filmów oraz wydarzeń towarzyszących ma nie tylko ukazać rodzaje konfliktu, różne jego oblicza, ale także skłonić do refleksji nad jego przyczynami oraz skutkami. W tym celu w programie festiwalu znajdą się nie tylko filmy, ale właśnie liczne wydarzenia innego rodzaju, jak chociażby gra miejska czy dyskusje, w których udział wezmą zaproszeni goście, a wśród nich Krzysztof Zanussi, Rafał Porzeziński, czy Janek Mela. Ciekawie zapowiada się wykład dra Tomasza Rożka zatytułowany: „Konflikt w nauce”.

Wprawdzie festiwal Vitae Valor, w odróżnieniu od innych tego typu imprez, nie prezentuje najnowszych produkcji filmowych, ale cieszy się popularnością i uznaniem, ponieważ sięga po dzieła wybitne, które ukazują znaczenie ludzkiej egzystencji jako wartości opartej na fundamentach moralnych, etycznych, duchowych i metafizycznych. Dodatkowo bywają to także jednocześnie filmy niszowe, a nawet w pewnym sensie kontrowersyjne, zmuszające do zajęcia stanowiska wobec poruszanego przez nie problemu.

Festiwal Vitae Valor powraca więc do kalendarza tarnowskich imprez kulturalnych i miejmy nadzieję, że nacieszymy się nim przez kolejne lata i że nie zniknie znów z tarnowskiej przestrzeni sztuki. Szczegółowe informacje o programie festiwalu można znaleźć na stronie: www.vvfestival.pl oraz w mediach społecznościowych.