Elektromobilność w Tarnowie.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Tarnowa podjęto uchwałę, wdrażającą elektromobilność w naszym mieście. Związana jest ona z rozpowszechnieniem i pojawieniem się w Tarnowie 58 stacji do ładowania elektrycznych samochodów. 

Według ustaleń miasto nie będzie ponosiło kosztów związanych z budową stacji, jej zadaniem jest jedynie udostępnienie terenów, w których będzie można je zamontować. Pełną organizacją w budowie oraz prowadzeniem ich obsługi zajmą się dwie firmy – Tauron i Grupa Azoty. W Tarnowie zarejestrowano 33 pojazdy z napędem elektrycznym, które można ładować w jednym, ogólnodostępnym punkcie w Gemini Park, przy ulicy Nowodąbrowskiej 127. Wstępnie zaplanowano już, że nowe stacje powstaną m.in. na ul. Westerplatte, na ul. Marii Curie-Skłodowskiej przy Zespole Przychodni Specjalistycznych, na ul. Legionów, przy nowym szpitalu na ul. Lwowskiej i na ul. Kwiatkowskiego w rejonie zajezdni autobusowej.

Czy w naszym mieście pojawi się więcej samochodów elektrycznych? Może być to impuls do wsparcia ekologii i czystości powietrza. Nie mniej jednak pomysł jest również efektem zmian w ustawie z 2018r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która to nałożyła na samorządy miast posiadających 50 tys. mieszkańców – obowiązek utworzenia stacji ładowania, a do 1 stycznia 2025 roku powinno wśród pojazdów służbowych miasta być przynajmniej 30% aut z napędem elektrycznym oraz 30% pojazdów elektrycznych lub napędzanych gazem, wykorzystywanych do zadań publicznych. 

Inwestycja będzie realizowana w przeciągu najbliższych dwóch lat.

źródło/www.tarnow.pl