Dawny pałac przy Rynku zyska nowe przeznaczenie.

Kojarzycie kamienicę przy Rynku 4? Ten piękny budynek to dawny pałac, który niegdyś zamieszkiwali książęta i biskupi. Do tej pory stał niewykorzystany, teraz powstanie w nim Tarnowski Park Doświadczeń.  

Zanim jednak piękny budynek przyjmie pierwszych miłośników nauki, należy go właściwe dostosować do zamierzeń i planów projektu oraz odpowiednio odrestaurować, by zachować jego wyjątkowe elementy architektury. Już teraz możemy podziwiać odnowioną fasadę kamienicy, która prezentuje się naprawdę imponująco i zachwycająco. Mało kto jednak wie, że wnętrza kryją także wiele niezwykłości.

Na początek przypomnijmy historię pałacu. Został on wzniesiony w latach 70-tych XVIII wieku, jako rezydencja książąt Sanguszków, ponieważ zamek na Górze św. Marcina nie nadawał się już do zamieszkania. Pod koniec XVIII wieku jego ówczesny właściciel, Hieronim Sanguszko, wynajął pałac władzom austriackim, które umieściły w nim Sąd Szlachecki. Kiedy w roku 1826 reaktywowano diecezję tarnowską, budynek przy Rynku 4 stał się pałacem biskupim. Zamieszkał w nim nowy biskup tarnowski, Austriak Ziegler. Oprócz mieszkania biskupa ordynariusza, pałac mieścił też sąd biskupi oraz mieszkania dla urzędników kurialnych. Nastąpiła też przebudowa rezydencji. Dobudowano do niej dwupiętrowy budynek od strony zachodniej oraz oficynę dochodzącą do dzisiejszego Placu Kazimierza. Sto lat później pałac biskupi przemianowany został na kamienicę czynszową i połączony z dobudowaną od strony Placu Kazimierza kamienicą pasażem handlowym, znanym dzisiaj jako Pasaż Tertila. To właśnie tutaj, w pasażu, do roku 1924 miało swoją pierwszą siedzibę kino „Marzenie”.

Kiedy przystąpiono do remontu dawnej rezydencji, konserwatorzy ze zdumieniem i zachwytem dokonywali kolejnych odkryć. Okazało się bowiem, że w niegdysiejszej kamienicy przetrwały w wielu pomieszczeniach, stanowiące w latach świetności jego największą ozdobę, malowidła ścienne. Konserwacją polichromii zawiaduje pani Małgorzata Godek, konserwator malarstwa, która podkreśla niezwykłość odnajdywanych na ścianach budynku malowideł. Najstarsze z nich pochodzą z czasów, gdy w pałacu rezydowali Sanguszkowie. Dominują w nich motywy antyczne. Ze względu na wartość dekoracji, po konserwacji zostaną one specjalnie wyeksponowane w dwóch salach. Z kolei z czasów biskupstwa biskupa Zieglera pochodzą kolejne polichromie, których tematyka nawiązuje do panowania Austriaków i zawiera m.in. widoki Wiednia. Malowidła nie dotrwały do naszych czasów w całości, ale zachowała się bogata ornamentyka stanowiąca ich oprawę.

Podczas prac konserwatorskich odnowiono również piwnice pałacu, pamiętające wiek XVI- ty. Odkryto przy tym ogromne kamienie wmurowane w ściany i niezwykłe kamienne obramowania wejść. Choć kamienica przy Rynku 4 już teraz zachwyca odnowioną elewacją, prace we wnętrzu potrwają jeszcze do połowy przyszłego roku. W odnowionym budynku znajdować się będzie Tarnowski Park Doświadczeń, który pomieści między innymi laboratoria, pracownie do eksperymentów naukowych oraz sale eksponujące dorobek tarnowskich wynalazców i naukowców.