CSM dla żołnierzy wolnej Polski.

Centrum Sztuki Mościce włącza się w tym roku w cykl wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada na 1 marca. Nagrany został koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz zorganizowana zostanie wystawa plenerowa poświęcona żołnierzom podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

W sali widowiskowej mościckiej instytucji kultury nagrany został już koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, która w swej tradycji nawiązuje do sławnej orkiestry 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru muzycznego regionu Podhala. Jest to koncert patriotyczny w wykonaniu solistów, chóru SOUL Sanok i orkiestry dętej. Na godzinny program składają się najpiękniejsze i podniosłe utwory wokalno-instrumentalne kształtujące wartości patriotyczne.

O losach „Żołnierzy Wyklętych” usłyszymy w utworach autorstwa ich samych, a także tych, które wyszły spod pióra m.in. Marka Grechuty, Ernesta Brylla, Haliny Młynkowej czy Janusza Kondratowicza. Koncert rozpoczyna się od tematu z filmu historycznego „Hubal” opisującego historię oddziału kawalerii majora Henryka Dobrzańskiego. Muzykę skomponował Wojciech Kilar.

Bardzo żałuję, że nie mogliśmy zaprosić do obejrzenia tego koncertu na żywo, ale nie zezwalały na to obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną. Będzie go można oglądać na naszej stronie internetowej od 1 marca. Premiera online w tym dniu o godzinie 19 – informuje dyrektor CSM Anna Chmura. – Koncert „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” jest wyrazem pamięci o niezłomnych, hołdem dla ich męstwa, postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. To muzyczna opowieść o losach tych, których beztroską młodość brutalnie przerwała II wojna światowa.

We współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowana zostanie wystawa plenerowa poświęcona Żołnierzom Niezłomnym. Prezentowana będzie od 1 marca na tablicach obok budynku CSM.

Wystawa przedstawia historię polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1963. Autorzy wystawy przywracają pamięć o uczestnikach oporu przeciw sowieckiej okupacji, prezentują wybrane sylwetki członków konspiracji i losy ich rodzin, przypominają najważniejsze nurty podziemia oraz przybliżają działalność komunistycznego aparatu represji.

Przygotowane przez CSM wydarzenia związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.