Chińska “wpadka” – tarnowski MORD nie dał się oszukać na lewe prawo jazdy.

Mieszkańcy Chin, którzy posiadają dokumenty potwierdzające umiejętność prowadzenia samochodu, w momencie, gdy przekroczą Polską granicę i samodzielnie chcą prowadzić pojazd, będą musieli pozytywnie zaliczyć egzamin teoretyczny. Zasady, jak i znaki drogowe znacznie się różnią. Na szczęście egzaminy kosztują jedynie 30 zł, a pytania są jednokrotnego wyboru.  Dodatkowym atutem jest zdawanie egzaminów w języku angielskim.

Właśnie z takiej metody skorzystał pewien obcokrajowiec. Z powodu koronawirusa, mężczyzna musiał dostosować się do zasad sanitarnych, między innymi zasłonić usta i nos maseczką. Jednak już na samym początku wzbudził wielkie zainteresowanie egzaminatora, ponieważ wyglądał na osobę zbyt młodą, by być właścicielem jednego z praw jazdy, jakie zostały przesłane do dokumentacji. Podczas egzaminu mężczyzna nie czekał, aż egzaminator zakończy omawianie zasad i natychmiast rozpoczął egzamin. Po takim zachowaniu można było stwierdzić, że zdecydowanie wiedział, co i jak ma robić i nie zdaje już pierwszy raz.

Po zakończonym egzaminie Miejski Ośrodek Ruchu Drogowego niezwłocznie poinformował służby mundurowe, które przeanalizowały nagrania z monitoringu i nabrały pewności co do tego, że w egzaminie uczestniczył ktoś podstawiony. Dzięki temu doszli do inicjatorów całej sytuacji. Prawdopodobnie jest to grupa, która już od 2019 roku prowadzi działalność na terenie całej Polski. Głównym zdaniem jej członków jest zdobywanie prawa jazdy, by dostarczać je osobom mieszkającym w innych europejskich krajach. Za pomocą Internetu kontaktowali się z zainteresowanymi osobami, przesyłali im oryginały wymaganych dokumentów, następnie podczas egzaminu zjawiał się wynajęty dubler, który pozytywnie za nich zdawał egzamin. Ostatni etap współpracy był prosty – dokumenty z uzyskanym dowodem zdanego egzaminu, wracały do zleceniodawcy. Taka usługa kosztowała kilka tysięcy złotych lub euro. Szefowie całego przedsięwzięcie to 41-letni mężczyzna z Chin oraz 25- letnia Polka – zostali oni pozbawieni wolności na 3 miesiące.

Źródło informacji/ www.tarnow.naszemiasto.pl, źródło fot./www.tvp.info.pl