BRAKUJE KRWI!

Sytuacja staje się co raz bardziej trudna i niebezpieczna dla tych najbardziej potrzebujących. Wzrasta zapotrzebowanie na krew, lecz pandemia koronawirusa utrudnia zbiórkę a zapasy się kończą. W Tarnowie jest coraz mniej dawców, dlatego trzeba regularnie dzwonić, zachęcać oraz wyjaśniać kwestie bezpieczeństwa.

Wielu tarnowian po prostu boi się o zdrowie swoje i bliskich w obecnie panującym okresie epiedemii. Liczba przyjmowanych pacjentów ciągle rośnie, niestety liczba honorowych dawców krwi w ostatnim czasie zmalała stąd we wszystkich placówkach w kraju jest jest bardzo wysokie zapotrzebowanie. Dlatego Ci, którzy mogą oddawać krew są proszeni o pomoc by w ten sposób przyłączyć się posrednio do ratowania zdrowia i życia potrzebujących. Wszystkie grupy krwi są bardzo potrzebne, lecz najbardziej brakuje 0 Rh-. Z tego też powodu kolejarze z Klubu Honorowych Dawców Krwi przy węźle PKP w Tarnowie serdecznie zapraszają od 19 do 21 maja między godziną 7:30 a 11:00 by przyłączyć się w zbiórce bezpiecznego oddania krwi. Akcja ,‚Klej na ciebie – uratuj życie’’ w tym roku odbędzie się w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie.

WARUNKI ODDANIA KRWI :
1. Wiek 18-65 lat;
2. Waga powyżej 50 kg;
3. Posługuje się językiem polskim;
4. Przedstawienie dokumentu tożsamości ze zdjęciem, adresem zamieszkania oraz numerem PESEL;
5. Odpowiada wymaganiom zdrowotnym na podstawie przedstawionych badań lekarskich i laboratoryjnych;
6. Temperatura ciała nie powinna przekraczać 37°C;
7. Pozytywne badania lekarskie poprzedzające pobranie krwi od kandydata na dawcę krwi lub od dawcy krwi,     obejmujące: wywiad medyczny oraz skrócone badanie przedmiotowe.

Co trzeba zrobić, aby oddać krew?
1. Zjeść rano lekkostrawną kanapkę.
2. Udać się do Punktu Krwiodawstwa, mając przy sobie dowód tożsamości ze zdjęciem.
3. Wypełnić kwestionariusz, który zostanie sprawdzony i zweryfikowany przez pielęgniarkę, następnie zostanie  pobrana próbka krwi na badanie hemoglobiny (nakłucie w palec).
4. Lekarz Punktu Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przeprowadzi badanie internistyczne i wywiad, jeśli lekarz zakwalifikuje dawcę, wówczas pozostaje tylko oddać krew.
Czas zbiórki 450 ml to około 5 -7 minut.

Warto przypomnieć o tym, jak często można oddawać krew:
* mężczyźni nie częściej niż 6 razy w roku,
* kobiety nie więcej niż 4 razy w roku
* przerwa między kolejnymi oddaniami nie może być krótsza niż 8 pełnych tygodni!

Iga Sady