Archeologiczne odkrycie na Skwerku.

www.tarnow.pl

Podczas instalacji jednej z fontann powstających przy ulicy Bernardyńskiej, odnaleziono fragment wału obronnego pochodzący z XVI wieku. W związku z zaistniałą sytuacją prace na skwerku chwilowo zostały wstrzymane i przesunięte do czasu, aż archeologiczne odkrycie nie zostanie do końca zbadane. Zabezpieczony fragment – jak zaznacza szef pracowni archeologiczno-konserwatorskiej Pan Eligiusz Dworaczyński, jest bardzo cennym i wartościowym znaleziskiem na jakie natrafiono w ostatnim czasie w naszym mieście, dlatego wszelkie czynności wokół niego wykonywane są ręcznie. Według znawcy jest to ostatnia taka pozostałość w południowej części starówki, której konstrukcja w formie piramid schodkowych jest bardzo charakterystyczna dla tego okresu. Fosa główna i wał ziemny znajdują się przed murami miejskimi a wykopany fragment biegnie nad obecnym skwerkiem i położoną tam ulicą Bernardyńską. Miejsce to w ostatnim czasie jest dość bogate w zasoby „przeszłości” – to właśnie tutaj nie tak dawno znaleziono narzędzia, monety, oraz elementy ceramiki z epoki brązu.

Kiedy Skwerek zostanie oddany do użytkowania a wraz z nim ławki, siedziska, fontanny, zieleń i piękna panorama Tarnowa z 1644r. jako mural na znajdującej się tam kamienicy? – Póki co nie wiadomo. Dajmy jednak temu czas, skoro tyle skarbów schowanych jest na tarnowskiej ziemi, a jesień i zima tuż za pasem.

Zaznaczamy, że inwestycja starówki powstaje w ramach projektu “Nowe przestrzenie zdarzeń” i z funduszy unijnych a jej wartość wynosi około 1,9 mln złotych.