Aleksandra i Natalia Kałuckie w TEAM100.

źródło: www.tarnow.pl

Piękne i bardzo utalentowane reprezentantki tarnowskiej AZS PWSZ zostały włączone do programu TEAM100. Przedstawicielki wspinaczki sportowej mają już na swoim koncie liczne sukcesy w zawodach juniorskich, a dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Fundacji Narodowej, która powstała dwa lata temu, będą mogły dalej rozwijać swój talent i zdobywać kolejne osiągnięcia. 

Program daje młodym sportowcom finansowe wsparcie dzięki któremu, mogą oni przeznaczyć środki na: dietetykę, suplementacje, fizjoterapię, pomoc medyczną – lekarską, psychologa, naukę i kwalifikacje zawodowe. Wydatkowane kwoty sięgają do 40 tys. złotych na rok a czuwa nad tym Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, kontrolujący wydatki i monitorujący sukcesy sportowe. Lista młodych zawodników w tym sportowców z niepełnosprawnościami to ponad 250 osób, którzy zdobyli ponad 270 medali na poziomie  mistrzostw świata i Europy. Same bliźniaczki podkreślają, że program otwiera dla nich nowe możliwości, dlatego dziękują za to wyróżnienie. Ponadto samo uczestnictwo pozwala na nawiązanie przyjaźni i kolejnych znajomości. 

Dla przybliżenia sylwetek 18-letnich zawodniczek – Aleksandra i Natalia mają w dorobku tytuł mistrzyn świata juniorek w wspinaczce na czas oraz uczestnictwo w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires. Dodatkowo startują w rywalizacji seniorskiej i zajmują wysokie pozycje w czołowych dziesiątkach mistrzostw i Pucharu Świata w swej dyscyplinie sportowej. Charakteryzuje ich ogromna mobilizacja i wytrwałość co przekłada się na tak liczne sukcesy. Obecnie przygotowują się do starów we wspinaczkowym trójboju by walczyć o nominację do Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2020 roku w Tokio – jak zaznacza ich trener, Tomasz Mazur.