Akademickie Planszowanie

Pewnie wielu jeszcze pamięta, jak wyglądały czasy jego młodości. Czasu wówczas nie spędzało się tak jak dzisiaj. Mało kto posiadał dobrej jakości telefon, a Internet poza domem, a nawet i w domu bywał rzadkością. Od tego czasu wiele się zmieniło, rozwinęła się technologia, Internet stał się ogólnie dostępny, a smartfony weszły do normalnego trybu życia. Jednak nie powinno się całkowicie zapominać o dzieciństwie.

Zgodnie z tą myślą poszli tarnowscy organizatorzy gier planszowych. Jakiś czas temu w Tarnowie zaistniały planszówki, cieszące się dużą popularnością. Przychodzą na nie, nie tylko młodzi, ale także starsi ludzie, którymi albo kieruje ciekawość, albo chęć powrotu do czasów dzieciństwa. Na tym wydarzeniu każdy ma możliwość zagrania w wiele różnych gier, szczególnie takich, których nie zna. Dzięki temu poznaje się nowe, niezwykle ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu.

Do większości planszówek potrzebna jest większa ilość osób. Nie trzeba jednak przychodzić z już wcześniej utworzoną grupą. Jeśli znajomi nie mają czasu, a ty możesz przyjść, chętni do grania zawsze się znajdą. Jest to znakomita forma integracji i możliwość poznania wielu nowych osób.

Można to było zobaczyć na środowym, akademickim planszowisku, organizowanym przez Ewę Judasz z Rady Uczelnianej PWSZ w Tarnowie. To ona załatwiła miejsce w uczelnianym akademiku i zorganizowała gry. Jak mówiła, chciała, by było ich więcej, ale i tak każdy znalazł coś dla siebie. Pomimo tego, co twierdziła, był bardzo duży wybór. Na stronie wydarzenia na Facebooku, można było znaleźć taką informację:

Drodzy planszomaniacy, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej! Akademickie Planszowanie po wakacyjnej przerwie powraca do Domu Studenta PWSZ w Tarnowie! Pierwsze w tym roku akademickim spotkanie odbędzie się już 21 listopada 2018 r!

Będziecie mieli ponownie okazję do tego, by zgłębiać tajniki gier planszowych i karcianych. Nie zabraknie gier dla fanów strategii (Neuroshima Hex), ekonomii (Terraformacja Marsa) czy kooperacji (Battlestar Galactica, Pokój 25), a także gier towarzyskich takich jak Munchkin, Kolejka, czy Story Cubes. A to tylko część tytułów w które każdy chętny będzie mógł zagrać! – mówi Ewa Judasz z Rady Uczelnianej Samorządu Studentów – organizator wydarzenia.

Utworzyły się wówczas trzy grupy graczy po kilka osób w każdej, a nowi chętni ciągle dochodzili. W każdej z nich grano w inną grę. Przez ich różnorodność, wszyscy mieli możliwości ćwiczenia swoich umiejętności logicznych i liczenia na łut szczęścia przy rzucaniu kostką. Widać było dużą integrację w grupach i pozytywne nastawienie.

Trwało to wszystko zaledwie dwie godziny i upłynęło tak szybko, jakby zaledwie kilka minut. Jednak każdy, wychodząc, był zadowolony. Kolejne planszowisko zapowiedziano na 12 grudnia, czyli już niedługo. Na wydarzenie zaproszeni są wszyscy chętni studenci, nie tylko mieszkańcy tarnowskiego akademika.

Anna Hajduk