12 miejsc na jednodniowy wyjazd w pobliżu Tarnowa

Witajcie. Mamy wakacje, a część z nas nie ma możliwości wyjechać na dłuższy urlop. Wtedy warto pomyśleć, aby wyskoczyć gdzieś choć na jeden dzień. Stąd pomysł, aby napisać dla Was ten artykuł. Z mojego doświadczenia wiem, że miejsce takie nie może być oddalone więcej niż o 200 km, więc postanowiłam przyjąć tę granicę. Zdecydowałam również, że weźmiemy pod uwagę tylko polskie atrakcje. Gotowi? No to… zaczynamy 🙂

 

1. Zalipie

33km, 40 min

O Zalipiu od jakiegoś czasu robi się naprawdę głośno. Mówi się o nim, jako o najbardziej malowniczej wsi w Polsce. Uważam, że lata świetności ma ona jeszcze przed sobą, więc jeśli ktoś nie był to warto to nadrobić, jak najszybciej. Wieś ta słynie z malowanych chat. Gospodynie zaczęły w ten sposób przyozdabiać swoje domy w XIXw. , czego obrazem dziś jest około 20 barwnych domów. Najsłynniejszy jest dom Felicji Curyłowej. Zarówno tutaj, jak i w domu malarek możemy podziwiać także dzieła sztuki tworzone przez zalipiańskich artystów. Koniecznie zajrzyjcie do kościoła. Drugiego tak barwnego może nie być na całym świecie.

INFO:
Kolorowych domków czasem trzeba trochę poszukać, ale ma to też swój urok.
Można również wybrać się na darmową 2-3 godzinna wycieczkę z przewodnikiem – szczegóły w „informacji turystycznej”, która znajduje się przy zagrodzie Felicji Curyłowej.

Zdjęcie: http://dommalarek.pl/zalipie/

 

2. Hala Rusinowa

161 km, 3 h

Na Podhalu jest wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Na jednodniowy wypad polecam jednak Hale Rusinową. Polana znajduje się między Gęsią Szyją, a Gołym Wierchem i położona jest na wysokości ok 1200 m. To piękne miejsce z przecudną panoramą, a do tego samo przejście zajmuje niewiele czasu. Na hali możemy zjeść pysznego oscypka i napić się żyntycy, podziwiając całe pasmo tatr. Po drodze warto wstąpić do kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Została ona zbudowana przy źródełku, któremu przypisuje się cudowne właściwości. Obok kościoła znajduje się też symboliczny cmentarz upamiętniający tych, którzy zginęli w górach. Od lipca do września odbywają się tu niedzielne msze święte.

INFO:
Na halę najszybciej dotrzemy niebieskim szlakiem z Zazadniej (parking przy drodze Oswalda Balzera, która prowadzi z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej) .
Szacowany czas wejścia to 1,15 h, a zejścia to 1 h.
Cena : bilet do TPN 5,00/2,50 zł

Zdjęcie: http://mateuszorantek.blogspot.com/2014/07/rusinowa-polana-i-gesia-szyja.html

 

3. Kopalnia soli Wieliczka

71 km, 1h

Kopalnie w naszych okolicach są dwie: Bochnia i Wieliczka. Jeśli możecie odwiedzić tylko jedną, ja skłaniałabym się w stronę ten drugiej. Jest ona wpisana na listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Liczy ponad 700 lat i skrywa wiele ciekawych historii. Każdy tam znajdzie coś dla siebie. Dorośli zachwycą się przepiękną kaplicą, a dzieci spotkają Soliludka. Pod ziemią znajduje się także restauracja, plac zabaw dla dzieci, sklepy z pamiątkami – spokojnie można tam spędzić cały dzień. Dodatkowo można wybrać się na spacer w Tężni Solankowej i poddać się terapii wziewnej, która ma lecznicze właściwości.

INFO:
Godziny otwarcia: 7.30 – 19.30
Ceny : kopalnia 64,00/46,00 zł tężnia 9,00/6,00 zł

Zdjęcie : https://www.kopalnia.pl/zwiedzanie/trasa-turystyczna

 

4. Chochołowskie termy

148 km, 2,5 h

Kolejny subiektywny wybór, myślę jednak, że warty sprawdzenia. Od kiedy termy zostały otwarte, stały się dla mnie bezkonkurencyjne. Przestrzeń jest tak przemyślana, że ogromna ilość osób, która tam przyjeżdża nie jest uciążliwa i „rozkłada” się na wiele atrakcji. To najlepszy wybór dla rodzin z małymi dziećmi. Atrakcje dla najmłodszych zdecydowanie deklasują konkurencję.

INFO:
Godziny otwarcia: 9.00 – 22.00
Ceny: bilet całodniowy 85,00/55,00 zł

Zdjęcie: https://www.chocholowskietermy.pl/baseny/

 

5. Energylandia

122 km 2h

Pierwszy taki i największy park rozrywki w Polsce. Spokojnie może się równać z wieloma europejskimi odpowiednikami. Atrakcje zlokalizowane są na powierzchni 26 ha i są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie.

Znajdują się tam cztery strefy. Bajkolandia przeznaczona jest dla najmłodszych, a jej cel to przeniesienie ich w krainę bajek. W strefie familijnej mogą bawić się całe rodziny. Na poszukujących mocniejszych wrażeń czeka strefa ekstremalna, a dla tych którzy nie boją się wody jest Water Park. Uwielbiam!

INFO:
Godziny otwarcia: 10.00 – 20.00
Ceny: bilet całodniowy 119,00 / 69,00 zł

Zdjęcie: https://energylandia.pl/mapa-parku/

 

6. Jamna

40 km, 50 min

Dla tych, którzy wolą spokojniejsze klimaty mam wyjątkowe miejsce nieopodal Tarnowa. Miejscowość Jamna leży na górze o tej samej nazwie i znajduje się tam kilka interesujących miejsc. Najbardziej znany jest kościół Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei i cały ośrodek Dominikanów. Jeśli tylko dopisuje pogoda, w każdą niedziele odbywają się tu pikniki, na które można przyjechać całymi rodzinami, zjeść kiełbaskę, napić się kawy, pokarmić konie i osły lub po prostu odpocząć na łonie przyrody. Nieopodal znajdują się dwa punkty gastronomiczne: Bacówka i Chata Włóczykija, w których można zatrzymać się na smaczny obiad. Największą przyjemnością będzie zjedzenie go na świeżym powietrzu. Znajdziecie tu również masę tras do spacerowania. Można np. wybrać się do Bukowca, gdzie zobaczycie kolejny pięknie zlokalizowany, zabytkowy, drewniany kościółek. Lasy jamneńskie słyną również z grzybów. Dlatego też w okresie letnio-jesiennym warto wybrać się na poszukiwania.

INFO:
Na Jamną najłatwiej dojechać od strony Paleśnicy. Skręt jest bardzo dobrze oznaczony.

Zdjęcie: https://www.jamna.com.pl/galeria.html#gallerycda73ce165-1

 

7. Jezioro rożnowskie

40 km, 50 min

Jeśli mamy ochotę spędzić czas nad wodą, a w szczególności na wodzie, warto wybrać się nad jezioro rożnowskie. Najwięcej atrakcji znajdziemy w Gródku nad Dunajcem. Jest tam duża baza noclegowa, restauracyjna, a przede wszystkim możliwość wypożyczenia sprzętu do sportów wodnych – zaczynając od rowerków na żaglówkach kończąc. Jeśli pojedziemy kilka kilometrów dalej, trafimy do Siennej, gdzie znajduje się Heron Live Hotel, a w nim restauracja Marina, w której nad brzegiem jeziora możemy się rozkoszować cudowną kuchnią i pięknymi widokami na jezioro.

INFO:
Ceny: rowerek 15,00zł/h kajak 8zł/h rejs statkiem 22,00zł/os

Zdjęcie: http://www.jeziororoznowskie.pl/wp-content/uploads/2015/12/IMG_2372.jpg

 

8. Skamieniałe miasteczko

35 km, 45 min

Skamieniałe miasteczko w Ciężkowicach cieszy się bardzo dużą sławą, nie tylko w naszych okolicach. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej, w którym podziwiać możemy przepiękne formacje skalne. Wszystkie skały posiadają swoje nazwy i legendy, co dodaje zwiedzaniu dodatkowego smaczku. Niedaleko od centrum Ciężkowic zaczyna się szlak turystyczny. Przechodząc przez drewnianą bramę zaczynamy naszą wycieczkę. Grunwald, Ambona, Pustelnia, Czarownica to tylko niektóre ze skał które zobaczycie. To naprawdę świetny pomysł na aktywny dzień z całą rodziną.

INFO:
Parking znajduje się 500 m od centrum przy trasie Tarnów – Gorlice
Przejście szlaku w całości tam i z powrotem to w zależności od tempa ok 3h

Zdjęcie: http://www.skamienialemiasto.pl/wp-content/gallery/skamieniale-miasto-w-ciezkowicach/04-skamieniale-miasto-w-ciezkowicach-ratusz-fot-piotr-firlej-www-skamienialemiasto-pl_.jpg

 

9. Chorwacja

34 km, 40 min

Kto by pomyślał, że w 40 min możemy znaleźć się na Chorwacji. Taki obrót spraw możliwy tylko w Jurkowie, gdzie właściciele tak nazwali swoje kąpielisko. Cieszy się ono z roku na rok coraz większą sławą. Nie da się ukryć, że w okolicy nie ma lepszego miejsca do plażowania z tak rozwiniętą infrastrukturą. Na miejscu znajdziecie piaszczyste plaże, pomosty, baseny i zatoczki idealne dla dzieci, wypożyczalnie sprzętów wodnych, punkty gastronomiczne, a także namiot zabaw dla milusińskich. Więc jeśli macie ochotę poleniuchować na plaży będzie to bardzo dobry wybór..

INFO:
Ceny: weekend 10,00/7,00 zł w tygodniu 7,00/5,00 zł

Zdjęcie:http://www.kapieliskochorwacja.pl/image/public/b26deaf6-551f-11e7-aafa-525400d183e6_hd_5.jpg?tag=207488

 

10. Stary Sącz

78 km, 1,5 h

Co chwilę spotykam kogoś kto mieszka w naszych okolicach, a nie był w Starym Sączu. To jest rzecz bezdyskusyjnie do nadrobienia! Zacznijmy od pięknego położenia miasta, pomiędzy rzekami Dunajec i Poprad w otoczeniu gór Beskidu Sądeckiego, co już na starcie daje nam niesamowite widoki. Dodajmy do tego informację, że Sącz jest jednym z najstarszych polskich miast, które prawa miejsce uzyskało już w XIII w. i mamy pewność, że to wyjątkowe miejsce. Znajdziemy tu wiele zabytków wartych zobaczenia i uwiecznienia na fotografiach. Sięgają one swoją historią czasów średniowiecza. Dlatego nie zwlekajcie, jedźcie zobaczyć Stary Sącz, a wracając wstąpcie do Nowego Sącza do Argasińskich na lody.

INFO:
Najlepsze lody w rejonie znajdziecie w lodziarni u Argasińskich – ul. Kościuszki 9 Nowy Sącz

Zdjęcie: http://www.wstarymsaczu.pl/atrakcje/turystyka-dla-aktywnych/

 

11. Krynica – Zdrój

86 km, 1,40 h

Krynica, jak sama nazwa wskazuje to miasto zdrojowe, którego główną atrakcją jest pijalnia wód o wątpliwych walorach smakowych i niezaprzeczalnych walorach zdrowotnych. Każdy powinien wstąpić do niej podczas spaceru pięknym miejskim deptakiem, przy którym znajdziemy lokalne knajpki czy sklepy z pamiątkami. Jeśli woda Wam nie zasmakuje, dla kontrastu można udać się do zlokalizowanej nieopodal pijalni czekolady. Tym, którzy wolą atrakcje przyrody polecam wjazd lub wejście na Górę Parkową lub Jaworzynę Krynicką. Na szczycie tej pierwszej będziecie mieli możliwość poszaleć na zjeżdżalniach, a na drugiej podziwiać niesamowity widok. Do wyboru, do koloru.

INFO:
Ceny: Jaworzyna Krynicka bilet góra-dół 28,00/23,00 zł

Górka Parkowa bilet góra – dół 16,00/13,00 zł

Zdjęcie: http://www.krynica-zdroj.pl/pl/321/0/krynica-latem.html

 

12. Szczawnica

115 km, 2,20 h

Na koniec zostawiłam sobie jedno z moich ulubionych miejsc. Wracam tam w każdej wolnej chwili, na tydzień, weekend albo na jedno popołudnie. Najczęściej z rodziną i przyjaciółmi, aby pospacerować lub pojeździć rowerami po trasie wiodącej Przełomem Dunajca. Nie ma chyba piękniejszego miejsca na takie spacery, szczególnie, że całkiem niedaleko jest Słowacja, gdzie możemy się uraczyć Kofolą czy pysznym słowackim piwem. W Szczawnicy można także wsiąść do busa i udać się na trasę spływu. Jest to rzecz, której każdy powinien spróbować choć raz. Przyroda w tych rejonach tworzy tak wspaniałe widoki, że zostają one w sercu na zawsze. Ilość atrakcji przyrodniczych w rejonie jest ogromna. Trzy Korony, Sokolica, Rezerwat Homole, Rezerwat Białej Wody, Wysoka to tylko niewielka część. Resztę odkryjecie sami.

INFO:
Ceny spływu Dunajcem 54,00 / 32,00 zł

Zdjęcie: https://www.polskieszlaki.pl/szczawnica.html

 

Mam nadzieję, że znaleźliście coś dla siebie i pomyślicie o aktywnym spędzeniu choć kilku dni w okresie wakacyjnym.

Ja nazywam się Dominika Gałuszka i kocham aktywnie spędzać czas, szczególnie w podróży. Jeśli chcesz poznać bliżej moje pasje lub zadać jakieś pytanie, zapraszam Cię na mojego bloga www.twojplanwpodrozy.pl i na moje media społecznościowe.

Udanych wakacji!