Zwiedzamy muzeum historii Tarnowa i regionu.

Muzeum historii Tarnowa i regionu to miejsce, które zostało oddane do użytku dla turystów oraz mieszkańców kilka tygodni temu. Zerknij na naszą galerię i przekonaj się, że naprawdę warto zgłębić wiedzę o naszym mieście!

Galeria funkcjonuje w dwóch renesansowych kamienicach, zlokalizowanych przy północnej części tarnowskiego rynku, a wystawy zajmują trzy poziomy. Na samym początku zwiedzających wita kataryniarz, to właśnie jego postać towarzyszy nam przez całą trasę zwiedzania. Wygrywa on na swoim instrumencie starodawną melodię. W zwiedzaniu pomaga biała linia (perforowana taśma katarynki), która informuje o poprawnym kierunku oglądania ekspozycji, a także prowadzi do stacji multimedialnych, gdzie, po skasowaniu biletu, kataryniarz znów się pojawia i opowiada związaną z prezentacją historię, przybliża tematykę przystanku.

Wystawa rozpoczyna się na piętrze 0, gdzie można zobaczyć zbrojownię średniowieczną z mieczami oraz salę „Pod orłem”, a w niej pergaminowe dokumenty z przywilejami królewskimi. Następnie linia kieruje nas do piwnicy, w której znajdują się ekspozycje poświęcone archeologii, rozwojowi rzemiosła i walce o niepodległość naszego miasta. Zwiedzający mogą również przenieść się do czasów II wojny światowej i PRL-u, a także znaleźć się w tramwaju, przez którego okna ujrzą dawny Tarnów.

Na najwyższym piętrze muzeum znajdują się m.in. wystawy poświęcone znanym i ważnym postaciom Tarnowa. np. Józefowi Bemowi, Janowi Szczepanikowi czy też Eustachemu Sanguszce, modele charakterystycznych budowli czy też przedmioty związane z historią miasta. Na 1-szym piętrze zobaczymy również eksponaty dokumentujące wielowyznaniowość ludności dawnego Tarnowa. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na elewacje frontowe oraz zabytkową kamieniarkę. Prace konserwatorskie, prowadzone w ostatnich latach, pozwoliły również na odkrycie i wyeksponowanie dawnych dekoracji malarskich w wnętrzu .

Jest to miejsce idealnie nadające się do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz młodzieży. Dorośli, zainteresowani historią Tarnowa, także będą zachwyceni. Zachęcamy każdego mieszkańca, aby odwiedził to niezwykłe i bardzo wartościowe miejsce, wzbogacające kulturalną mapę naszego grodu oraz w sposób nowoczesny i interesujący przybliżające jego dzieje.

Weronika Mikulec