Znamy „dziką kartę” na inaugurację TAURON SEC 2022.

Tegoroczny cykl TAURON Speedway Euro Championship rozpocznie się od finału 2 lipca w Rybniku i będzie tradycyjnie składał się z czterech rund (odstępstwem od tego był jedynie pandemiczny sezon 2020, gdy rozegrano ich pięć). Właśnie poznaliśmy nazwisko zawodnika, który w tych zawodach wystartuje z jednorazową „dziką kartą”.

Organizatorzy tym razem na turniej, który zostanie rozegrany na Śląsku postanowili zaprosić kogoś bardzo dobrze znanego w lokalnym środowisku. Tym samym z numerem #16 na plastronie w pierwszym tegorocznym finale TAURON SEC wystartuje nie kto inny, jak Kacper Woryna. Wychowanek rybnickiego ośrodka reprezentował miejscowy zespół od początku swojej kariery do 2020 roku. Później zmienił otoczenie i przeniósł się do Włókniarza Częstochowa, gdzie startuje już drugi sezon.

Zawodnik urodzony 31 sierpnia 1996 ma na swoim koncie srebrny medal w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów, który zdobył w 2014 roku. W kolejnym sezonie triumfował w rywalizacji o Srebrny Kask i był drugi w finale Brązowego Kasku. Pod koniec wieku juniora (2017) zdobył brązowy krążek w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski. W tym samym roku był drugi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi.

Kacper Woryna ma za sobą już starty także w finałach Indywidualnych Mistrzostw Europy. Pierwszy raz pojawił się on w finale cyklu w 2016 roku, gdy właśnie w Rybniku wystartował z „dziką kartą”. Na swoim koncie zapisał on wówczas sześć punktów i zakończył rywalizację na serii zasadniczej. Dużo lepiej poszło mu już dwa lata później, gdy pojawił się na liście startowej 4. Finału, który rozegrano na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Ostatecznie wystąpił on w biegu finałowym i uplasował się na trzecim stopniu podium, linię mety mijając za Leonem Madsenem i Antonio Lindbäckiem, a przed Jarosławem Hampelem. Zdobył on wówczas 13 punktów.

Sezon 2019 był najlepszy do tej pory w wykonaniu tego młodego zawodnika w cyklu TAURON SEC. Był on po raz pierwszy stałym uczestnikiem serii i zgromadził łącznie 39 punktów. Rywalizację o brązowy medal z Leonem Madsenem przegrał dopiero po biegu dodatkowym, mając w nim ogromnego pecha, w postaci defektu motocykla. Ostatecznie uplasował się on zatem na 4. miejscu i zapewnił sobie udział w rywalizacji na kolejny sezon. Pandemiczny sezon 2020, w którym rozegrano pięć finałów, był dla Kacpra Woryny drugim, w którym startował on w Indywidualnych Mistrzostwach Europy jako stały uczestnik. Łącznie zgromadził on wtedy 33 punkty i został sklasyfikowany na 8. pozycji w klasyfikacji końcowej.

W poprzednim sezonie Woryny zabrakło na liście stałych uczestników, a w obecnym nie udało mu się awansować do SEC Challenge z Rundy Kwalifikacyjnej w Debreczynie. Organizatorzy cyklu TAURON SEC 2022 postanowili jednak zaprosić tego zawodnika na pierwszy z finałów, który odbędzie się na jego macierzystym torze. Kibice z Rybnika, gdzie się on wychował, jak i z Częstochowy, gdzie startuje obecnie, będą mieli zatem niedaleko, aby podziwiać zawodnika, który w swojej karierze był związany w Polsce tylko z tymi dwoma ośrodkami.

Oprócz jednorazowej „dzikiej karty” wyznaczono również dwa nazwiska na pozycje rezerwowych, którzy pojawią się na liście startowej w Rybniku. Pierwszym z nich jest Ukrainiec Marko Lewvishyn, który w cyklu TAURON SEC 2022 jest również piątym stałym rezerwowym. Drugim zawodnikiem będzie młody wychowanek rybnickiego klubu, niespełna 17-letni Paweł Trześniewski.

Cały czas trwa sprzedaż biletów na każdą z rund TAURON SEC 2022. Bilety są dostępne na www.ebilet.pl oraz speedwayeuro.com.

Linki bezpośrednie:
Rybnik oraz Łódź: www.ebilet.pl/sport/sporty-motorowe/speedway
Gustrow: bit.ly/Gustrow_Tickets
Pardubice: bit.ly/Pardubice_Tickets

Zawodnicy, którzy wystartują w pierwszej rundzie TAURON SEC w Rybniku:

Mikkel Michelsen (Dania) #155

Leon Madsen (Dania) #30

Patryk Dudek (Polska) #692

Piotr Pawlicki (Polska) #777

Daniel Bewley (Wielka Brytania) #99

Andzejs Lebedevs (Łotwa) #29

Dimitri Berge (Francja) #96

Rasmus Jensen (Dania) #67

Bartosz Smektała (Polska) #115

Adam Ellis (Wielka Brytania) #299

David Bellego (Francja) #415

Kai Huckenbeck (Niemcy) #744

Vaclav Milik (Czechy) #225

Oliver Berntzon (Szwecja) #93

Janusz Kołodziej (Polska) #333

Kacper Woryna (Polska) 16

Marko Levishyn (Ukraina) 17

Paweł Trześniewski (Polska) 18

Radosław Zieliński, Dyrektor działu Marketingu i Komunikacji | Director of Marketing and Communications