Zmiana szefa rady nadzorczej Grupy Azoty. Premier Morawiecki chce mieć większą kontrolę nad firmą?

Trwające od wczoraj Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty, zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami przyniosło zmiany personalne w spółce. Dzisiaj rezygnację złożył Tomasz Karusewicz, który pełnił dotąd funkcję przewodniczącego rady nadzorczej. Trzeba podkreślić, że za roszadami stoi Skarb Państwa, posiadający pakiet akcji, pozwalający mu kontrolować chemicznego giganta.

Na razie Grupa Azoty nie wydała jeszcze komunikatu dotyczącego wyboru nowego przewodniczącego rady nadzorczej. Zresztą ważniejszą informacją będzie to, czy swoje stanowisko zachowa prezes spółki Wojciech Wardacki. Zarówno on, jak i Karusewicz związani są ze Szczecinem i uchodzą za ludzi bliskich Joachimowi Brudzińskiego, który od 2005 roku sprawuje mandat posła właśnie z tamtego okręgu wyborczego. Obecny szef MSW podczas majowych wyborów kandyduje do europarlamentu, co może oznaczać zmniejszenie się jego wpływu na krajową politykę.

Chęć do kontrolowania spółki ma za to zgłaszać premier Mateusz Morawiecki. Tym bardziej, że wyniki finansowe Grupy Azoty w zeszłym roku są dalekie od oczekiwanych. Nie ma jeszcze danych za ostatni kwartał 2018 r, jednak od początku kwietnia do końca września firma przyniosła stratę w wielkości ponad 150 milionów złotych! Dla przedsiębiorstwa handlującego nawozami ostatnie trzy miesiące roku zazwyczaj są trudne, ponieważ rolnicy dopiero wiosną kupują tego typu produkty. Można się więc spodziewać, że cały 2018 rok zakończy się dla Azotów na minusie. Dodatkowo przez ostatnie 12 miesięcy akcje spółki straciły ponad 20%, a jej działaniami interesowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Były przewodniczący rady nadzorczej to ekonomista, posiadający tytuł magistra ekonomii uzyskany na Uniwersytecie Szczecińskim. Ukończył kierunek: Zarządzanie przedsiębiorstwem. Jest również audytorem wewnętrznym. Złożył egzamin przed Komisją Ministra Finansów. Posiada także uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Odbył wiele szkoleń z zakresu audytu i kontroli wewnętrznej.

W latach 2003 – 2005 pracował w Wydziale Kontroli Wewnętrznej Urzędu Miasta Szczecin oraz jako audytor wewnętrzny. Następnie jako ekspert w Nafcie Polskiej S.A. W latach 2006 – 2008 związany z Grupą Ciech S.A. Pełnił funkcję członka rady nadzorczej Ciech S.A., wcześniej był zastępcą dyrektora Biura Nadzoru Właścicielskiego w Ciech S.A. oraz pełnił funkcję członka rady nadzorczej w spółkach Grupy Ciech, tj. Zakładów Chemicznych Alwernia S.A. oraz Ciech Polfa Sp. z o.o. W latach 2007 – 2009 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Rozwoju Biznesu i Biura Inwestycji Zagranicznych w PZU SA. Następnie związany z Telewizją Polską S.A. W latach 2010 – 2012 pełnił funkcję dyrektora Biura Audytu i Kontroli Wewnętrznej. Pełnił także funkcję członka rady nadzorczej Enea S.A. z siedzibą w Poznaniu (2007 – 2008), IKS „Solino” S.A. z siedzibą w Inowrocławiu oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie (2015). W 2006 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy bieltytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Fot. pixabay.com