Zbiór opowiadań uczniów tarnowskiego ZSEO.

„Historie (nie) dokończone” to tytuł książki zawierającej opowiadania literackie uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w  Tarnowie.

Kiedy nauka zdalna piętrzyła kolejne trudności, z którymi zmagać musieli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie przeprowadzano wiele inicjatyw, dzięki którym młodzież mogła chociaż na chwilę oderwać się od obowiązków szkolnych. Jedną z nich był konkurs na opowiadanie literackie.

Projekt zainicjowany został jeszcze w ubiegłym roku szkolnym przez Joannę Chramęgę-Muchę, na co dzień bibliotekarkę w ZSEO, oraz polonistę Mateusza Kołodzieja. To za ich namową uczniowie tarnowskiego Ogrodnika sięgnęli po pióra (i klawiatury) i przenieśli się w świat wyobraźni, fantazji, ale również ten inspirowany rzeczywistością.

Chociaż naszym głównym zadaniem jest kształcenie uczniów w określonych zawodach, nie zapominamy o rozpoznawaniu, a następnie rozwijaniu ich pasji i zainteresowań. Jednym z przykładów takiego działania jest właśnie ten projekt – mówią organizatorzy konkursu.

 Spośród wielu nadesłanych prac, w grudniu 2020 roku wybrano teksty ośmiu uczennic  i dwóch uczniów: Martyny Dulęby, Aleny Emelianovej, Nadii Kardaś, Aleksandry Nędzki, Karoliny Racibor, Magdaleny Stadler, Darii Stolarskiej, Anny Zaczkiewicz, Radosława Kubasa i Michała Muchy. To opowiadania ich autorstwa stanowią zawartość książki zatytułowanej „Historie (nie) dokończone”.

Warto wspomnieć, że projekt, którego efekt jest wydanie książki, połączył trzy pokolenia ludzi związanych z ZSEO: obecnych uczniów, ich nauczycieli oraz reprezentującą minione lata Marię Woźny – wieloletnią nauczycielkę szkoły, która napisała wstęp do publikacji.

Oficjalna premiera książki odbędzie się w czerwcu i będzie połączona ze spotkaniem autorskim. Zbiór opowiadań w formie fizycznej nie trafi jednak do sprzedaży – zdobyć będzie można go za darmo. Szczegółowe informacje na ten temat ukażą się na stronie ZSEO. Po wyczerpaniu nakładu publikacja udostępniona zostanie w formie darmowego e-booka.

Książka „Historie (nie) dokończone” jest współfinansowana przez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów. Patronat medialny nad książką objęło Radio RDN Małopolska oraz portal Miasto i Ludzie.