Zakończenie IX edycji Festiwalu Paschalnego Musica Poetica

Piąty dzień IX edycji Festiwalu Paschalnego Musica Poetica już za nami. 14 kwietnia o godzinie 13:30 w tarnowskiej Bazylice Katedralnej przybyli goście mieli możliwość wysłuchania ostatniego koncertu, zagranego przez kwartet smyczkowy Quartetto Nero.

Zespół powstał w 2015 roku w Krakowie i do dnia dzisiejszego tworzą go cztery młode absolwentki szkół muzycznych — Agata Habera, Paulina Woś, Anna Wieczorek i Katarzyna Cichoń. Wszystkie Panie wykonują swoją grę na oryginalnych instrumentach historycznych. Dzięki temu kwartet wyróżnia się swą specyfiką nie tylko na terenie Polski, ale i poza jej granicami. Liczne nagrody takie jak Nagroda specjalna „II Forum Kameralnego Muzyki Dawnej” w Poznaniu, czy też miejsce w finale międzynarodowego konkursu Biagio-Marini Wettbewerb w Neuburgu w Niemczech, są efektem ciężkiej pracy, ale także uznaniem ogromnej pasji i talentu wszystkich członkiń zespołu.

Warto także nadmienić, że kwartet Quartetto Nero łączy w sobie zarówno brzmienie z epoki baroku, jak i klasycyzmu, a także romantyzmu, starając się przy tym o zachowanie autentyczności oraz odpowiedniej interpretacji wykonań. Podczas tarnowskiego festiwalu w repertuarze zespołu znalazły się utwory trzech wybitnych twórców — Luigiego Boccheriniego, Josepha Haydna oraz Stanisława Moniuszki.

Przypomnijmy jeszcze, że tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w dniach od 11 do 14 kwietnia w Bazylice Katedralnej, a wszyscy przybyli mogli uczestniczyć w koncertach takich zespołów jak Capella Cracoviensis, Chór Polskiego Radia oraz kwartet Quartetto Nero. Nie zabrakło również wielu artystów solowych między innymi Roberta Bachary, Justyny Młynarczyk, Piotra Młynarczyka oraz Maurycego Raczyńskiego.

Oprócz wspomnianych koncertów w ofercie festiwalu znalazły się także inne dodatkowe wydarzenia. W dniach od 11 do 13 kwietnia w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie na wszystkich chętnych czekały wykłady przeprowadzone przez ks. Piotra Paska, zatytułowane „… Via Crucis” – Pasja w dziełach sztuki. Natomiast w przedostatni dzień festiwalu w tutejszym Centrum Kultury odbył się wykład „Lekcja muzyki” Jana Tomasza Adamusa, Dyrektora Capelli Cracoviensis.

Organizatorami IX edycji Festiwalu Paschalnego Musica Poetica byli: Centrum Sztuki Mościce – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Tarnowa, Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris oraz Capella Cracoviensis.

Jagoda Dudczak