Wystawa lubelskiego fotografa Roberta Pranagala w Galerii TCK.

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 1 października o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy fotografii MEMU MIASTU, wykonanych w technice oleju oraz na spotkanie autorskie z Robertem Pranagalem do Galerii TCK.

Prezentowane fotografie są osobistym upamiętnieniem roli Lublina w historii odzyskania niepodległości i cofnięciem się w czasie do miasta z okresu międzywojnia. Ta wystawa to zaproszenie do podróży śladami znakomitych polskich fotografików, którzy związani byli z Lublinem i fotografowali go w tamtym czasie, takich jak Edward Hartwig, Jan Bułhak, czy też Stanisław Jacek Magierski.

To powrót do miejsc znanych z mistrzowskich ujęć wybitnych twórców, pokazanych jednak na nowo.
To również zaproszenie do odwiedzenia zakamarków miasta, które z różnych powodów oddziałują na autora. To wreszcie powrót autora do historycznych technik fotograficznych – tym razem do oleju – techniki popularnej w początkach XX w. wśród piktorialistów, takich jak np. Robert Demachy. Charakterystyczne jej cechy zostały wykorzystane do wykreowania nastroju i klimatu dwudziestolecia, nadając współczesnym fotografiom zupełnie nowego wymiaru.

Jeśli przyjmiemy, że fotografia jest dokumentem, to prace Roberta Pranagala paradoksalnie nim są
i jednocześnie są dokumentu zaprzeczeniem. Są, bowiem ich powstanie to zapis na światłoczułej warstwie negatywu poddanego chemicznej obróbce, finalnie niezwykle trwałego i dającego się przechowywać dla potomnych. I gdyby autor na tym poprzestał, powstałoby kolejne – pewnie historycznie ważne – fotograficzne archiwum pokazujące miasto Lublin z roku 2018.

Tyle, że Robert Pranagal uznał, że taki wizerunek miasta to za mało. Wybrał drogę żmudnej i kapryśnej techniki oleju, świadomie stając się fotografem z przełomu XIX i XX wieku. Taka postawa wyklucza pośpiech i wręcz zmusza do skupienia w czasie pracy. Siłą rzeczy fotograf kontempluje rzeczywistość, wybierając miejsca które jego zdaniem (po obróbce) przywracają klimat miasta sprzed stu lat. I takie właśnie działanie, ta mistyfikacja odbiera tym pracom walor fotograficznego dokumentu. Pewnie na szczęście, bo w tym swoim pędzie, zabieganiu nie zauważamy już siedzących na podwórku sąsiadów, bawiących się dzieci i malowniczych zaułków własnego miasta.

Kurator wystawy Lucjan Demidowski

Robert Pranagal

Zafascynowany wykorzystaniem światła jako tworzywa i fotografiami, które wykraczają poza zwyczajną rejestrację realistycznej oczywistości. Miłośnik eksperymentu fotograficznego oraz technik szlachetnych i alternatywnych. Autor ośmiu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca medali, wyróżnień i nagród na międzynarodowych salonach fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

Uhonorowany tytułem Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (E. FIAP), a także Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918–2018) oraz Medalem 700-Lecia Miasta Lublin. Na stałe współpracuje z Magazynem Lubelskim LAJF i jest związany z lubelskimi instytucjami kultury, a także szeroko rozumianym lubelskim środowiskiem fotograficznym, gdzie angażuje się w działalność edukacyjną, animacyjną i społeczną.

Wystawa dostępna od 2 do 30 października 2021 r.

Galeria TCK czynna:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00,
  • w soboty w godz. 10.00-17.00.

Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów. Bilety w cenie 5 zł i 3 zł (ulgowy).

Marcin Dąbek, Starszy Asystent Dyrektora, Tarnowskie Centrum Kultury