Wolontariat Igrzysk Europejskich 2023.

W ubiegłym tygodniu, w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie miało miejsce spotkanie prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego z prezydentami miast i rektorami uczelni, czyli współgospodarzami III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 oraz przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele naszego miasta, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i zastępczyni prezydenta Bogumiła Porębska. Spotkanie przyświecała współpraca w ramach Igrzysk Europejskich, w tym działania wspierające wolontariat i promocję wydarzenia oraz realizacja celu, czyli sukces organizacyjny.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Rozgrywki toczyć się będą na obiektach sportowych w Krakowie, Tarnowie, Krynicy-Zdrój, Zakopanem, Nowym Targu, Krzeszowicach, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Chorzowie, Wrocławiu i Rzeszowie. Setki dziennikarzy z Europy relacjonować będzie rywalizację 7 tysięcy sportowców z 48 krajów w 28 dyscyplinach, które jak zakładają, organizatorzy przyciągną dziesiątki tysięcy kibiców.

Wszelkie działania organizacyjne wspierać będzie ok. osiem tysięcy wolontariuszy, a sam wolontariat największego wydarzenia sportowego tego roku, będzie największym program wolontariatu jaki do tej pory był realizowany w naszym kraju.

Wolontariusze, zaangażowani w 21 działach będą m.in.:

  • informować kibiców,
  • witać gości w „welcome deskach”, w hotelach i na lotniskach,
  • działać w strefach rozgrywek sportowych,
  • będą wspierać organizatorów w wydawaniu akredytacji, a także dziennikarzy, zawodników, sędziów i reprezentacje narodowe.

W wolontariat zaangażowani będą: uczniowie, studenci, osoby aktywne zawodowo i seniorzy, jak również wolontariusze międzynarodowi oraz grupy zorganizowane.

W wyżej wymienionych czynnościach konieczne jest wsparcie samorządów i środowisk akademickich poprzez wyznaczenie osób do kontaktu, które wspomogą działania związane z promocją i rekrutacją na wolontariat wśród społeczności lokalnych.

Informacje dotyczące wolontariatu znajdują się na stronie: https://ie2023.pl/wolontariat

Formularz rekrutacyjny dostępny w portalu wolontariusza: https://volunteers.european-games.org/