“Wieczorne czytanie po angielsku”

Wiele mówi się o programie: „Cała Polska czyta dzieciom”. Dlaczego nie robić tego też po angielsku? Bajki, znane dzieciom w języku ojczystym, mogą stać się miłą odmianą w obcym brzmieniu.

Szkoła językowa w Tarnowie prowadzi zajęcia z języka angielskiego dla dzieci i młodzieży. Wykorzystuje metodę Helen Doron, która pozwala dzieciom opanować język angielski na wysokim poziomie. Wspomniana metoda stosuje naturalne sposoby przyswajania języka poprzez osłuchiwanie się i naśladowanie dźwięków. Proces ten podobny jest opanowywaniu mowy ojczystej. Ponad to szkoła  Centrum Helen Doron w Tarnowie proponuje różne bezpłatne zajęcia dodatkowe, na przykład czytanie dzieciom po angielskim czy organizowane dla starszych darmowych konwersacji z native speaker’em.

5 kwietnia br. w szkole językowej odbyły się jedne z takich zajęć. Było to „Wieczorne czytanie po angielsku”. Te bezpłatne zajęcia dla najmłodszych uczniów szkoły odbywają się trzy bądź cztery razy do roku.

Prowadząca zajęcia Edyta Sobarnia krok po kroku przygotowywała dzieci do odsłuchania bajki. Przygotowania polegały na powtarzaniu przez dzieci słówek dotyczących nazw rzeczy i emocji. Pomagały w tym materiały wizualne, przedstawiane przez nauczycielkę. Dzieci aktywnie uczestniczyły w prowadzonych w języku anielskim zajęciach. Słownictwo, dotyczące słów zawartych w bajce, ułatwiło dzieciom zrozumienie bajki o „Smoku wawelskim”.

Po ćwiczeniach językowych, w które została wprowadzona zabawa ruchowa i odsłuchaniu bajki, dzieciom została zaproponowana kreatywna zabawa. Wykonywały maski smoka i owieczki, zdobiąc je przyniesionymi przez Panią Edytę materiałami. W przypadku, gdy któreś z dzieci nie rozumiało słów, kierowanych do niego po angielsku, nauczycielka używała języka polskiego. Jednak  prosty w przekazie język, nie utrudniał pracy, ale przyzwyczajał dzieci do mowy angielskiej.

Szukając faktów o Helen Doron English można powiedzieć, że jest to metoda międzynarodowa, mająca już 30 lat doświadczenia. Wykorzystuje się ją nie tylko w Polsce, ale też w 36 innych krajach, a skierowana jest do dzieci od 3 miesiąca do 19 roku życia. Istnieje około 1 000 takich szkół. Kursy proponowane w szkole są nieustannie doskonalone i dopasowywane do potrzeb dzieci w różnym wieku. Tworzone są atrakcyjne zajęcia dla dzieci, coraz częściej z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.

Na stronie internetowej Helen Doron dostępne są gry i aplikacje z językiem angielskim. Dodatkowo zamieszczone zostały tam materiały dźwiękowe i video do słuchania i oglądania w domu. Wszystkie te aspekty wymienione wyżej ułatwiają naukę i przyswojenie języka angielskiego dzieciom w różnym wieku.

Poniżej zamieszczone są linki do strony internetowej i fanpage’u:

https://helendoron.pl/

https://www.facebook.com/pg/CentrumHelenDoronTarnow/about/?ref=page_internal

Anna Hajduk