Widowisko „Eachtra – celtycka podróż” w Centrum Sztuki Mościce

16 marca w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się spektakl „Eachtra – celtycka podróż” – pełen muzyki i tańca, łączący w sobie elementy kultur Irlandii, Szkocji, Walii i Bretanii z okazji dnia św. Patryka.

Delikatne tańce w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim naturalnie komponują się z przeźroczami krajobrazów celtyckich krain, a recytowane fragmenty literatury harmonijnie przeplatają się z dźwiękami skrzypiec, akordeonu, flażoletu, dud, saksofonu, gitar i perkusji.

 „Eachtra” – spektakl multimedialny składający się z muzyki, tańca, animacji i narracji – projekt sceniczny będący owocem wieloletniej współpracy zespołu muzyki celtyckiej Jig Reel Maniacs, zespołu tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien oraz Visual Jokeya Tomasza Frąszczaka.

Jig Reel Maniacs – jedna z najstarszych (założona w 1990 roku), charakterystycznych (charakternych) i najbardziej wziętych formacji muzyki celtyckiej w Polsce, grająca Celtic fusion – celtyckie brzmienia i smaki skojarzone z takimi gatunkami jak: rock, jazz, funk, reggae – muzykę instrumentalno-wokalną aranżowaną na wielobarwne instrumentarium:

Michał Jankowski – gitara akustyczna

Aleksander Brych – flet drewniany poprzeczny, flażolety

Julia Owczarek – skrzypce

Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew

Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna

Maciej Czarnecki – perkusja, instrumenty perkusyjne

Tuatha & Ellorien – zespół tańca irlandzkiego z Wrocławia, z którym Jigowo Reelowi Maniacy współpracują od 2007 roku. Tancerzy łączy pasja do tańca. Pogłębiają ją podczas regularnych ćwiczeń, prób, warsztatów i występów. Na stylistykę Ich choreografii miała wpływ praca z Sarah Clark, solistką znanych na całym świecie spektakli tanecznych Lord of the Dance oraz Feet of Flames. To obecnie jedna z najlepszych grup tańca irlandzkiego nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie.

Muzyka – tradycyjne utwory celtyckie i kompozycje własne zespołu Jig Reel Maniacs w etnicznych i nowoczesnych aranżacjach: aria, ballada, jig, pieśń, polka, schottisch, reel.

Taniec – układy choreograficzne tradycyjnych rytmów celtyckich w baletkach i w obuwiu do stepu irlandzkiego w wykonaniu Ellorien: aria, double-jig, hornpipe, jig,polka, reel, slip jig, step a apella.

Obraz – przezrocza ze Szkocji i Irlandii Anny Grabowskiej – artystki fotografika mieszkającej w Szkocji i Krzysztofa Schramma – prezesa Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego i Fundacji Kultury Irlandzkiej w Polsce.

Słowo – proza i poezja szkocka, irlandzka i walijska, recytacje w językach celtyckich i w tłumaczeniach.

Widowisko „Eachtra – celtycka podróż” zostały włączone w kalendarium dorocznego Festiwalu św. Patryka pod patronatem Ambasady Irlandii w Polsce.

Centrum Sztuki Mościce, 16 marca 2019 r.  godz. 17.00 Sala widowiskowa

Czas trwania: 2 godz.

Ceny biletów: I sektor – 45 zł (normalny), 35 zł (ulgowy); II sektor – 35 zł

Sprzedaż biletów: on-line: www.csm.tarnow.pl i  Kasa CSM ul. Traugutta 1, 33-101 Tarnów, tel. 14 633 46 04.

Fot. Źródło: CSM