Warsztaty twórcze ARTLAB

Ferie to doskonała okazja do różnych form spędzania wolnego czasu. Oprócz zimowych sportów, można zaszyć się w ciepłym pomieszczeniu. Tam, korzystając z dostępnych materiałów, rozwijać własną kreatywność. Nie tylko jednak domowe zacisze oferuje tego typu odpoczynek. Z pomocą przychodzą tutaj różne organizowane wydarzenia.

Tarnowskie miasto oferuje ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. W czwartek, tj. 24 stycznia 2019 roku, odbyły się warsztaty w społecznym laboratorium twórczym ARTLAB. Dzięki wsparciu partnerów, udział był darmowy dla każdego. Warsztaty odbyły się w czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej na ulicy Krakowskiej w Tarnowie. Ze względu na niewielką powierzchnię, jaką oferowała czytelnia, zorganizowano zapisy –  mógł przyjść każdy, w tym dzieci od 8 roku życia.

Podczas warsztatów każdy miał do dyspozycji materiały potrzebne do projektowania. Uczestnicy wykonywali ekotorbę bądź pojemnik na drobiazgi z kreatywnie zaprojektowanymi nadrukami. Prowadząca zajęcia, Pani Dorota Omylska-Bielat czuwała nad bezpieczeństwem przy korzystaniu ze specjalistycznych maszyn. Służyła także pomocą, radą i tłumaczyła, jak powinno się wykonywać wzory. Zaprezentowała także wykonane przez siebie nadruki i wyjaśniła w jaki sposób zostały zrobione. Niektóre powstały ze ścinek, inne za pomocą maszyny do szycia, którą również zaprezentowała. Wykonane produkty można było zabrać ze sobą do domu.

Użyczone specjalistyczne urządzenia, pomogły uczestnikom w wykonywaniu wzorów. Na ploterze można było wybrać gotowy wzór, bądź zeskanować własny. Łatwiejsze projekty uczestnicy samodzielnie wycinali z papieru. Aby nakleić nadruk na torbę, prowadząca używała prasy. Projekty dzieci były zachwycające, nietypowe i kreatywne. Dorośli także zaprojektowali oryginalne wzory.

Koordynatorem projektu była Barbara Sułkowska. Zajmowała się głównie zapisami, a także organizacją wydarzenia.

Trzeba zachęcać młodych do kreatywnego spędzania czasu. Każdy ma bardzo dużą, niebanalną wyobraźnię. Dzieci nie wstydzą się swoich pomysłów, przez co ich projekty są najciekawsze. Uczą się dodatkowo korzystać z materiałów, które mogły wydawać się im nieużyteczne.Moje dziecko często mówi: Nie wyrzucaj, wykorzystaj. I to się ceni, tę kreatywność zaszczepianą w umysłach małych dzieci.

Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Jestem Miastem. Inicjatywa “ARTLAB Społeczne Laboratorium Twórcze” jest współfinansowana ze środków Operatora Programu Grantowego w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Anna Hajduk