W Tarnowie śpiewa się po polsku

Przed rokiem mieszkańcy miasta szeptali, że Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się właśnie w Tarnowie. Podobno prowadzone były w tej sprawie jakieś rozmowy telefoniczne. Podobno rozesłano wici. Wyprawa z ziemi opolskiej do tarnowskiej wisiała w powietrzu. Jednakże do niczego nie doszło. Ale czy na pewno?

Przeniesienie Opola do Tarnowa było abstrakcją nad abstrakcjami, czy jak kto woli – absurdem nad absurdami! Jednakże nawet najbardziej niewiarygodne idee przeistaczają się w czyny. Nie, Opola w Tarnowie nie było w roku ubiegłym i nie będzie takoż w bieżącym. Nasze miasto nie chce być symulakrem i pozorować rzeczywistości. Nasze miasto woli czerpać wzorce, uczyć się od mistrzów i tworzyć.

I tak oto powstał festiwal, co się zowie Tarnów Polskiej Piosenki. Pierwsza edycja tegoż muzycznego święta odbyła się w drugim tygodniu lipca 2017 roku na tarnowskim Rynku. A zaczęło się spektakularnie – Romuald Lipko Band z Izabelą Trojanowską, Felicjanem Andrzejczakiem oraz Grzegorzem Wilkiem na szpicy. Kolejne dni przeniosły mieszkańców miasta m.in. do Manchesteru i świata rodzimego jazzu. Po muzycznym tygodniu nikt nie miał wątpliwości, że za rok w Tarnowie ponownie zabrzmią polskie piosenki.

I nikt się nie przeliczył, albowiem Radio RDN Małopolska w kolaboracji z Muzeum Okręgowym w Tarnowie przygotowało drugą odsłonę festiwalu. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 maja 2018 roku w Ratuszu, zaprezentowano oficjalny program tegoż wydarzenia.

Podczas tegorocznej edycji na tarnowskim Rynku wystąpią: ZŁOTY MAANAM bez Szczerozłotej Kory, ale z równie charyzmatyczną Karoliną Leszko na wokalu, MARYLA RODOWICZ – od ponad połowy wieku królowa polskiej pieśni; niezwykle zmienna muzycznie, aczkolwiek niezmienna względem urody NATALIA KUKULSKA, a także SARSA, MATEUSZ ZIOŁKO, PAPA D., TRIBUTE TO JANTAR, ROCK AND FIRE, tarnowska kapela rockowa NEED MORE CLOUDS, a wszystko „poukłada wolny” (wszakże solo) HUSH, czyli Rafał Huszno – wokalista rockowej grupy Totentanz. Na scenie obok gwiazd pojawi się również sześć młodych lokalnych zespołów, które zostaną wybrane w konkursie DemoGraMY. Koncerty odbędą się w dniach 19-22 lipca.

Tarnów Polskiej Piosenki Festival 2018 – oficjalna strona: http://www.festivaltarnow.pl/

Krystian Janik