Urodziny Tarnowa!

 

W tym roku nasze miasto obchodzi swoje 691 urodziny, dokładnie 7 marca. Z tej okazji tarnowskie instytucje kulturalne przygotowały wiele ciekawych propozycji dla mieszkańców. Jednocześnie informujemy, że wszystkie wydarzenia będą odbywały się z zachowanie reżimu sanitarnego jaki nałożony jest w związku z epidemią.

6 marca o godzinie 20.00 zapraszamy do kina Marzenie na koncert „Osiecka”, organizowany w ramach nowej cyklicznej propozycji Tarnowskiego Centrum Kultury pt. „Wieczorki zapoznawcze”. Program spotkania składa się z różnorodnych utworów polskich artystów, a mianowicie piosenek, do których tekst napisała Agnieszka Osiecka. Wystąpią tarnowscy artyści, m.in. Sławek Ramian, Paweł Mazur, Bartek Szułakiewicz, Piotr Kita, Milena Łącka oraz Katarzyna Kalita. Bilety już do nabycia w cenie 35 złotych w kasie kina oraz on-line na www.tck.pl. W kolejnych odsłonach “wieczorków” pojawią się utwory wielkich nazwisk polskiej sceny muzycznej jak: Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Jeremiego Przybory, Marka Grechuty czy Jacka Cygana.

Z kolei w teatrze Solskiego 7 marca można wybrać się na dwa przedstawienia, które prezentowane będą na Dużej Scenie i Scenie Underground. O godzinie 16.00 zostanie wystawiony spektakl „Jaś i Małgosia” Moniki Wenty w reżyserii Matyldy Baczyńskiej. Jest to wszystkim dobrze znana bajka z czasów dzieciństwa, opowiadająca o relacjach międzyludzkich. Skupia się wokół dwójki dzieci, które muszą odpowiednio reagować, kiedy to do ich życia wkracza nowa osoba, pełna tajemniczości. Sztuka uczy o wzajemnym wsparciu i rozwiązywaniu problemów sprytem oraz inteligencją a nie przemocą – gdyż przynosi to więcej korzyści i satysfakcji. Pojawi się piękna aranżacja muzyczna, wiele piosenek, wesołe dialogi, barwna scenografia i kostiumy oraz ciekawa akcja, pozwalająca na nowo spojrzeć na dobrze znaną baśń – z pewnością spodoba się najmłodszym. Natomiast o godzinie 18.00 (Scena Underground) rozpocznie się sztuka „Po co jest noc, czyli rzecz na: głosy, gitarę i oddech na podstawie utworów Edwarda Stachury” w reżyserii Ireneusza Pastuszaka. Spektakl jest połączeniem kilkunastu wierszy i fragmentów prozy a także kolejnym hołdem wobec „poety przeklętego”. Realizacja sztuki jest podsumowaniem 40-lecia debiutu scenicznego reżysera.

Zapraszamy także do Pałacyku Strzeleckiego, gdzie będzie można zobaczyć dwie wystawy przygotowane przez tarnowskie BWA. Jeden z wernisaży to pomysł współczesnych artystów, którzy zorganizowali wystawę „Antygrawitacja”  – więcej https://nasz-tarnow.pl/antygrawitacja-w-bwa/ . Obrazy można oglądać w formie wirtualnej – dostępne będą od 5 marca o godzinie 18.30, do 11 kwietnia. Drugi rodzaj to autorska wystawa Oliwii Smoleń pt. “Otulone ciszą” – laureatki Nagrody Publiczności „VII Salonu BWA Tarnów 2020”. Więcej o tej niezwykłej malarce i wernisażu https://nasz-tarnow.pl/wystawa-laureatki-nagrody-publicznosci-vii-salonu-bwa-tarnow-2020/

Na koniec ze swoim pomysłem i ofertę z okazji urodzin Tarnowa, przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna, która zaprasza na rozmowę on-line z Krzysztofem Moskalem a tematyka spotkania to „Dawno temu w Tarnowie” – czyli powrót do przeszłości i wcześniejszych włodarzy (właścicieli) naszego miasta. Historyk opowie dzieciom – film na bibliotecznym YouTube i facebooku – o tarnowskim zamku, a w mediach społecznościowych MBP posłuchać będzie można, czytanych fragmentów legendy Walerii Szalay („Tarnów – opowiadanie z dalekiej przyszłości”).

 

źródło/www.tarnow.pl