Uczeń ZSEO Tarnów w finale WorldSkills2020!

 

W minionym tygodniu w Poznaniu odbył się finał konkursu WorldSkills 2020. Tarnów, jako jedyny przedstawiciel Małopolski, reprezentował Dawid Lisak – uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych.

W ubiegłym tygodniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się krajowe finały konkursu WorldSkills 2020, w ramach którego młodzież z całej Polski rywalizowała o bilet do Szanghaju w czterech konkurencjach związanych z szeroko pojętą gastronomią: gotowaniem, cukiernictwem, serwisem i carvingiem. W ostatniej kategorii uczestniczył Dawid Lisak – na co dzień uczeń trzeciej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

Carving to niezwykle wymagająca sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach wywodząca się z krajów azjatyckich, która w XXI wieku stała się popularna w Europie. W finale tej dyscypliny w stolicy Wielkopolski rywalizowało dziewięciu najlepszych młodych carverów z całego kraju, m.in. z Łodzi, Opola i Malborka. Konkurs podzielony został na dwie rundy, w których sędziowie oceniali nie tylko pomysłowość i kreatywność, ale przede wszystkim technikę i estetykę wykonania, umiejętności dekoratorskie, precyzję cięcia i sposób, w jaki kompozycja została zaprezentowana.

Uczeń tarnowskiej szkoły zaprezentował m.in. pracę z wykonanymi z buraków i kalarepy elementami kwiatowymi (co było widocznym nawiązaniem do historii tarnowskiego „Ogrodnika”) oraz wyrzeźbionym w arbuzie wizerunkiem Pałacu Sanguszków. Warto wspomnieć, że prace wykonane przez Dawida skupiły na sobie uwagę sędziów i wielu osób uczestniczących w wydarzeniu, którego zatrzymywały się, aby oglądnąć wykonane rzeźby, a także zrobić im pamiątkowe zdjęcia.

Dawid Lisak za udział w krajowym finale otrzymał voucher na warsztaty carvingu oraz dwa zestawy profesjonalnych noży do rzeźbienia, które – wspólnie ze zdobytym doświadczeniem – na pewno pozwolą mu na systematyczne zwiększanie umiejętności.

Uczniowi w podróży do Poznania oraz w trakcie samego konkursu towarzyszyli i wspierali dyrektor ZSEO Tarnów Robert Kozioł oraz pani Jolanta Kuboń – nauczycielka przedmiotów zawodowych, która przygotowała Dawida do rywalizacji na najwyższym krajowym poziomie.

fot. ZSEO Tarnów