Twórcze warsztaty kolaży analogowych w Centrum Sztuki Mościce.

Stwórz ilustracje do książki o Mościcach – już od teraz można zapisywać się na warsztaty wykonywania kolaży analogowych pod okiem Jolanty Więcław, edukatorki artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Zajęcia ruszają 31 października (niedziela) i przeznaczone są zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, gdyż są one świetną kreatywną i pełną pomysłowości zabawą, która pobudzi wyobraźnie każdego, bez względu na wiek. 

Zastanawiasz się co to jest kolaż i jak wygląda jego współczesna forma? Będziesz zaskoczony, gdyż w dobie XXI wieku – smartfonów i iPhonów można go wykonać w szybki i prosty sposób, za pomocą funkcji aparatów komórkowych. To po prostu dorobione lub poprawione uszka, wąsiki, większe usta i gładka twarz na zdjęciu wysyłanym do znajomych? Śmieszna fryzura lub mina dodana do selfie! Tak właśnie działa obecny kolaż, czyli technika plastyczna, od której wzięły początek filtry i efekty dostępne w aplikacjach na telefonach. Efekty twórczego łączenia kilku obrazów w jeden – nowy, bywają miłą niespodzianką! Dzieci bardzo lubią takie eksperymenty – łączenie kilku pozornie niepasujących do siebie elementów w jeden obraz. Dorośli w technice kolażu docenią możliwość zawarcia w kompozycji plastycznej przenośni lub metafory. Wzbogaca to pracę o warstwę symboliczną, w której można zaszyfrować dodatkowy przekaz po za tym, co widać.

Warto podkreślić, że wybrane kompozycje zostaną umieszczone jako ilustracje w książce ze wspomnieniami z Mościc wydawanej przez Centrum Sztuki Mościce.

Na czym będą polegać warsztaty?

Uczestnicy zajęć pod okiem edukatorki artystycznej stworzą swoje autorskie kolaże. Zadanie jest proste i przyjemne, gdyż polega na wycinaniu wybranych elementów kilku zdjęć i naklejeniu ich na karton. Aby kolaż był zaskakujący i symboliczny warto zastanowić się nad tym, co ze sobą połączymy i jaki motyw będzie przewodził danej pracy. Dlatego przyda się dziecięca świeżość i fantazja oraz doświadczenie i wspomnienia osoby dorosłej.

Do dyspozycji uczestników będą wszystkie potrzebne materiały i narzędzia (wliczone w cenę) do stworzenia kolaży analogowych. Czarno-białe fotografie dawnych Mościc, magazyny ilustrowane i zestawy liter posłużą jako baza do stworzenia autorskich ilustracji. „przyprawionych” własną wyobraźnią i fantazją. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się więcej technice plastycznej, jaką jest kolaż: jej cechach charakterystycznych, artystach pracujących tą techniką i historii powstania.

Godziny warsztatów do wyboru:

  • pierwszy warsztat godz. 10:30 – 12:30,
  • drugi warsztat 15:00 – 17:00.

Zapisy i bilety: pod nr tel. 14 633 46 11;  14 633 46 16 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00). Podaj godzinę warsztatów w których chcesz wziąć udział. Ilość miejsc na 1 warsztat – 20 (lub 10 par).

Cena warsztatów: 

  • 15 zł os osoby (30 zł od pary),
  • 7 zł bilet dla seniora (w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą”).

Projekt „Mościce mam w sercu. Upowszechnianie dziedzictwa kulturowego przyfabrycznej dzielnicy Tarnowa” na lata 2021 – 2023 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

źródło/www.csm.tarnow.pl