Tradycja zmierzy się z awangardą na deskach tarnowskiego teatru. Premiera spektaklu „Tango” Sławomira Mrożka

W najbliższą sobotę o godz. 19:00 Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprezentuje swój najnowszy spektakl – Tango Sławomira Mrożka w reżyserii Edwarda Wojtaszka.

Tango Sławomira Mrożka zostało po raz pierwszy wystawione w 1965 roku w Bydgoszczy. Zaraz po premierze sztuka zagościła również na deskach teatrów w Warszawie i Belgradzie. W owym czasie groteskowa tragikomedia była innowacyjnym spojrzeniem na walkę pokoleń oraz bunt młodego człowieka przeciwko tradycyjnie pojmowanej rodzinie, bowiem opierała się na odwróconej perspektywie. U Mrożka młodzi pragną powrotu do korzeni, którymi podług nich są tradycja i konserwatywne wartości, zaś starzy mają w głowach burzenie ustalonych porządków. Tango przedstawia przewartościowany świat inteligencji, która poprzez niemoc i anarchistyczne porywy oddaje władzę prymitywnej i brutalnej sile.

Tango w interpretacji Edwarda Wojtaszka porusza się wiernie po tekście Sławomira Mrożka. Dostosowanie tejże tragikomedii do czasów współczesnych nie było konieczne, ponieważ przez przeszło pół wieku dzieło nie zdążyło się zestarzeć. W końcu współczesny świat rządzi się podobnymi prawami – w odmętach absurdalnej walki pokoleń zatraca się indywidualizm, a tradycja nie potrafi dogadać się z nowoczesnością.

Premiera Tanga odbędzie się 11 maja o godz. 19:00 na Dużej Scenie tarnowskiego teatru. W spektaklu wystąpią: Matylda Baczyńska, Dominika Markuszewska, Ewa Sąsiadek, Filip Kowalczyk, Ireneusz Pastuszak, Mariusz Szaforz oraz Tomasz Wiśniewski. Aktorom na scenie będzie towarzyszył książkowy chaos.

Krystian Janik

Fot. Paweł Topolski