Ruszają Dni Talentu – następcy Błaszczykowskiego, Lewandowskiego i Piątka poszukiwani!

W terminach 27.05, 29.05 oraz 4.06 na Stadionie Miejskim w Mościcach odbywać się będą Dni Talentu zorganizowane przez Unię Tarnów oraz Wisłę Kraków, które wspólnie szukają piłkarskich diamentów. Równocześnie w Szkole Mistrzostwa Sportowego trwa nabór na rok szkolny 2019/20 do klas 4, 5, 6 i 7.

Od września 2018 roku w Tarnowie działa pierwsza w historii miasta Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Utworzona szkoła stwarza optymalne warunki treningowe młodym sportowcom, chcącym połączyć wysoki poziom edukacji z profesjonalnym treningiem sportowym. Organem prowadzącym jest Akademia Unia Tarnów, placówka działa na uprawnieniach szkoły publicznej.

W programie ramowym jest aż 16 godzin zajęć sportowych tygodniowo, w tym zajęcia z trenerem motorycznym, zajęcia sztuk walki czy zajęcia z pływania. Dopełnieniem całotygodniowej pracy treningowej jest weekendowy mecz ligowy lub sparingowy, a w okresie przerwy szkolnej chłopcy uczestniczą w obozach letnich i zimowych. Zajęcia sportowe odbywają się na bocznych boiskach ZKS Unia Tarnów, Stadionie Miejskim w Tarnowie oraz na sztucznym boisku przy ulicy Wojska Polskiego. Korzystają także z hal sportowych oraz krytej pływalni przy ulicy Traugutta 5. Na wszystkie zajęcia uczniowie są dowożeni klubowym busem, pozostającym do dyspozycji szkoły.

Zajęcia edukacyjne odbywają się w nowo wyremontowanym budynku przy ulicy Pszennej w Tarnowie, gdzie każda klasa ma swoje własne pomieszczenie. Kadrę pedagogiczną szkoły tworzą doświadczeni nauczyciele partnerskiej Szkoły Podstawowej nr 17 i 4 Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie szkoły biorą udział w konkursach przedmiotowych, a szkoła kładzie bardzo duży nacisk na edukacyjny aspekt kształcenia swoich podopiecznych.

W dopingowaniu uczniów do ciężkiej pracy nie tylko na treningach ale przede wszystkim w szkolnej ławie, pomaga również Klub Sportowy ZKS Unia Tarnów. Istnieje bowiem klubowy regulamin, który uzależnia uczestnictwo ucznia w meczach ligowych od ocen jakie w poprzedzającym tygodniu otrzymał. Jeżeli przytrafi mu się słabsza ocena, ma kilka dni na jej poprawę, w przeciwnym wypadku na ligowy pojedynek może się wybrać jedynie w roli kibica. Z drugiej strony nagradzani są uczniowie, którzy mają wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz ich poziom sportowy sprawia, że są brani pod uwagę przy ustalaniu podstawowego składu meczowego. Klub nie zapomina także o uczniach którzy mają chwilowe słabsze momenty, zapewniając dodatkowe korepetycje w przypadku niezadowalających wyników w nauce.

Założenia szkoły są takie, żeby od 8:00 do 16-17 zakończyć wszystkie dziennie obowiązki ucznia-sportowca; zarówno normalne lekcje, jak i treningi. Rodzice przywożą i odbierają dziecko ze szkoły, resztę załatwiamy my. Ze względów organizacyjno technicznych to najlepszy możliwy model szkolenia. Kiedy uczniowie-zawodnicy są w normalnych szkołach, publicznych lub prywatnych, to po lekcjach jadą do domu, jedzą obiad i ok. 17-18 jadą do klubu na zajęcia popołudniowe, które kończą się ok. dwudziestej. Trudno w tej sytuacji łączyć naukę ze sportem. Rozkład zajęć w naszej szkole jest tak zaplanowany, żeby zarówno zajęcia edukacyjne, jak i sportowe kończyły się najpóźniej o godz. 17. Całe popołudnie pozostaje do dyspozycji ucznia i rodziny. Odpada także wożenie dzieci na boisko czy inne zajęcia sportowe, bo w naszej szkole “załatwiamy” nie tylko piłke nożną ale i basen, gimnastykę czy karate. Wszystko to możliwe jest dzięki ogromnemu wsparciu ze strony Prezydenta Miasta Tarnowa, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz firm Grupa Azoty i Sokołów – dodaje Tomasz Matyjewicz, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Źródło: zksunia.tarnow.pl