Roman Ciepiela o Tarnowie podczas Europejskiego Kongresu Samorządów

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela był wczoraj gościem trwającego V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. Hasłem tegorocznej edycji jest „Samorząd strategią dla przyszłości”, zaś prezydent wziął udział w dyskusji przed blokiem tematycznym pod hasłem „Efektywne zarządzanie biznesem komunalnym”. Jego partnerem w rozmowie był Zdzisław Majewski, zastępca redaktora naczelnego samorządowego tygodnika „Wspólnota”.

Roman Ciepiela nie do końca zgodził się z tezą zakładającą, że średnie miasta się kurczą i co rusz ubywa w nich mieszkańców, ponieważ według niego, co podał na przykładzie Tarnowa, osoby opuszczające miasta najczęściej zamieszkują w aglomeracjach, czyli w granicach administracyjnych miast i ościennych gmin liczba mieszkańców.

Tymczasem kolejne rządy jakby tego nie zauważały i nie następują adekwatne zmiany w prawie i finansach – mówił prezydent. – A przecież te miasta praktycznie wprost świadczą usługi dla podmiejskich gmin: samorząd Tarnowa współfinansuje szpital, gdzie leczą się nie tylko tarnowianie, utrzymuje domy pomocy społecznej, gdzie przybywa pensjonariuszy spoza miasta, buduje drogi, infrastrukturę rekreacyjną i kulturalną, z której również korzystają mieszkańcy podmiejskich gmin… A nie idą za tym żadne zmiany w systemie podziału podatków.

Prezydent podkreślił również, że powinno dojść do reformy administracyjnej, która urealniłaby podział środków z podatków.

Podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów Roman Ciepiela dyskutował również z prezydentami innych polskich miast o czynnikach miastotwórczych i wpływie włodarzy miast na ich rozwój.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej UMT