Rok 2023 w Tarnowie – rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego.

Podczas czwartkowej (24.11) sesji Rady Miejskiej tarnowscy radni zdecydowali, że przyszły 2023 rok, zostanie ustanowiony w w naszym mieście rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, czyli najsłynniejszych, polskich fizyków i chemików, którzy jako pierwsi, 140 lat temu, skroplili tlen, azot i tlenek węgla.

Prace Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego były przełomowym krokiem w rozwoju cywilizacji, wnosząc wkład w postanie kriogeniki – techniki skraplania gazów i otrzymywania niskich temperatur. Obecnie nauka ta odgrywa do dziś ważną rolę w badaniach naukowych i jest istotna w zastosowaniach praktycznych w przemyśle, medycynie czy fizjoterapii.

Uczeni dokonali wspólnie skroplenia składników powietrza w 1883 roku. W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy – Biorąc pod uwagę 140. rocznicę tak ważnego dla ludzkości odkrycia naukowego, Rada Miejska w Tarnowie pragnie upamiętnić to wydarzenie i przybliżyć postacie Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, aby byli inspiracją dla współczesnych 

Z historii …..

Karol Olszewski urodził się w 1846 roku i zmarł w 1915 roku. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, gdzie zyskał świadectwo maturalne z celującymi wynikami. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kształcił się również w Heidelbergu. W początkowym okresie pracy dokonywał analiz chemicznych wód studziennych i rzecznych. W 1907 roku, na kilka lat przed swoją śmiercią, badał wody ze Świerczkowa – dzisiejsze Mościce, na potrzeby planowej budowy wodociągów w Tarnowie.

Z kolei Zygmunt Wróblewski urodził się w 1845 roku, a zmarł w 1888. Studiował w Kijowie, a za udział w powstaniu styczniowym zesłano go na Sybir. Kształcił się w Heidelbergu, Monachium i Strasburgu. Prowadził badania nad wzbudzaniem elektryczności środkami mechanicznymi oraz badał pomiar prędkości dźwięku w gazach i ciałach stałych, interesował się też dyfuzją gazów.

www.tarnow.pl

fot. Wikipedia