Robert Wardzała żegna się z radą miejską. Zostanie prezesem Klastra?

Kolejny radny żegna się z Salą Lustrzaną. Po Kazimierzu Koprowskim, który wybrał fotel prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, teraz rezygnację złożył Robert Wardzała. Jego miejsce zajmie były przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Światłowski.

Moja decyzja podyktowana była tym, że niebawem rozpoczynam pracę na rzecz miasta na innej płaszczyźnie. Zgodnie z prawem nie mogę łączyć mandatu radnego z tego typu działalnością – powiedział Robert Wardzała dla portalu tarnow.in.

Wardzała od początku obecnej kadencji był wymieniany jako kandydat na stanowisko zastępcy prezydenta Tarnowa. Problem w tym, że obecnie wszystkie trzy gabinety wiceprezydentów mają już swoich lokatorów. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, prawo do czwartego zastępcy mają tylko włodarze miast liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Tarnowowi taki przyrost demograficzny nie grozi, a wręcz przeciwnie. Spadek liczby mieszkańców poniżej 100 tysięcy, spowoduje ustawową konieczność likwidacji jednego etatu wiceprezydenta, o czym przekonał się niedawno Kalisz. Tak więc, aby Robert Wardzała zaczął urzędowanie w budynku przy ulicy Mickiewicza, najpierw trzeba byłoby odwołać kogoś z trójki: Piotr Augustyński, Dorota Krakowska, Jadwiga Stankiewicz. Nie wiadomo również jak na nominację lidera Platformy Obywatelskiej zareagowaliby radni Nowoczesnej i Naszego Miasta Tarnów.

Bardziej prawdopodobnym wydaje się, zatem obsadzenie byłego posła w roli prezesa Tarnowskiego Klastra Przemysłowego. W tej chwili szefem tej instytucji jest delegowany z rady nadzorczej Andrzej Wyrobiec. Pytanie czy nowa funkcja nie będzie dla Roberta Wardzały kolejną odskocznią w politycznej karierze? Planuje on bowiem ubieganie się o mandat europosła podczas majowych wyborów. Jeśli natomiast nie uda mu się trafić do Parlamentu Europejskiego, jesienią ma szansę na powrót do gmachu przy ulicy Wiejskiej.

Robert Wardzała startując do rady miejskiej z okręgu nr 1 (Mościce, Chyszów, Strusina) zdobył 1896 głosów, co było jednym z najwyższych wyników podczas jesiennej elekcji samorządowej. Jego następca Grzegorz Światłowski może pochwalić się poparciem 330 mieszkańców tego okręgu. Przypomnijmy, że obecnie w Sali Lustrzanej zasiada 11 radnych Prawa i Sprawiedliwości, 9 radnych Koalicji Obywatelskiej oraz 5 radnych Naszego Miasta Tarnów.

Fot. profil FB Roberta Wardzały