Program wydarzeń LISTOPAD 2024 w DK Westerplatte.

Dom Kultury Westerplatte w Tarnowie zaprasza mieszkańców na listopadowe wydarzenia, organizowane w placówce. Czeka szereg ciekawych spotkań.  

Cały listopad w godzinach otwarcia DK  „Koń jaki jest?” dla szkół i przedszkoli.  Zamów darmowe oprowadzanie po wystawie edukacyjnej

Lubicie zwierzęta? A wiecie, jak je przedstawiano w sztuce polskiej? Wystawa “Koń jaki jest?” to pełna uroku podróż przez świat koni przedstawionych w sztuce i kulturze. Na wystawie można zobaczyć różnorodne dzieła: od rysunków i rycin wielkich mistrzów, takich jak Józef Chełmoński czy Artur Grottger, po barwne zabawki z drewna, którymi bawiły się dawniej dzieci.

Każdy koń na tej wystawie jest inny i każdy niepowtarzalny! Przychodźcie obejrzeć! Terminy oprowadzania do uzgodnienia, zakres czasowy to godziny mdz. 10:00 a 13:00. Zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne tel. 888 655 101, a.radon@tck.pl  Wstęp bezpłatny.

Wystawę w holu Domu Kultury Westerplatte prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

5 listopada (wtorek) godz. 9:30 „Supa Modo” – film dla uczniów klas 4-6 SP w ramach projektu Edukacja Młode Horyzonty

Historia ciężko chorej dziewczynki, obdarzonej przez los wielkimi mocami. Korzystanie z nadprzyrodzonych mocy jest dla niej sensem życia i zarazem największą radością.

Projekcja dla grup zorganizowanych. Cena biletu 11 zł/ uczeń (płatność w kasie przed seansem). Rezerwacje: 14 696 51 00, 888 655 101

6 listopada (środa) godz. 18:00 – 20:00 Plansza łączy – Gramy w Dom.Ku!

Gry planszowe w Domu Kultury mają już swoich fanów, ale z radością przywitamy nowych uczestników. Wpadajcie rodzinnie i ze znajomymi. Jeśli nie macie towarzystwa do grania – tutaj na pewno je znajdziecie! Gry planszowe to ćwiczenia na logikę, kreatywne myślenie, wyobraźnię i zaproszenie do przeżycia małej przygody. Wstęp bezpłatny.

8 listopada (piątek) godz. 10:30 „Dzika banda” – film dla uczniów klas 7-8 SP w ramach projektu Edukacja Młode Horyzonty

Czwórka przebojowych 12-latków pewnego dnia wpada na szalony pomysł, by… podpalić fabrykę będącą źródłem zanieczyszczeń wody.

Projekcja dla grup zorganizowanych. Cena biletu 11 zł/ uczeń (płatność w kasie przed seansem). Rezerwacje: 14 696 51 00, 888 655 101

13 listopada (środa) godz. 17:00 – 19:00 Szydełkowe wyzwalacze uśmiechu – gwiazdka z nieba

Coraz bliżej święta! Pani Maria Wójcik zawodowa szydełkarka pokaże jak zrobić gwiazdki z nieba – zawieszki na choinkę. Tym razem szydełkujemy ozdoby dla siebie! Zapraszamy osoby, które umieją już szydełkować. Spotkania z nauką szydełkowania od podstaw planujemy od nowego roku.

Zapewniamy materiały do dziergania, miłe towarzystwo i ciepłą herbatę.
Jeśli macie swoje szydełka – zabierzcie je ze sobą. Wstęp wolny.

Wyprzedaż sklepowa — ulotka.ISO

14 listopada (czwartek) godz. 11:00 – 12:00 Słuch dziecka – spotkanie dla rodziców małych dzieci w ramach  cyklu „Tu mamy spotkamy”

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć? Czy warto mówić do brzucha? Czy niemowlę słyszy tak samo, jak dorosły? Zapraszamy na spotkanie o rozwoju słuchu człowieka oraz o problemach ze słuchem, które mogą się pojawić u dzieci
w wieku 0-4 lat.

Prowadząca: Wiesia Kobis – protetyczka słuchu, fascynująca się tajnikami działania ludzkiego ucha.

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Można przyjść z dziećmi. Zapisy pod numerem telefonu 888 655 101, a.radon@tck.pl

„Tu mamy spotkamy” to cykl spotkań dla mam, rodziców małych dzieci do 5. roku życia. Planujemy zajęcia rozwijające, kształtujące wrażliwość artystyczną, zajęcia relaksacyjne i ruchowe.

14 listopada (czwartek) godz. 18:00 – 19:30 Zmysły i komunikacja koni – prelekcja behawiorystki Eweliny Haraf

Koń, jaki jest, każdy widzi… A czy wie? Konie to fascynujące istoty, zajmujące ważne miejsce w naszej kulturze. Równocześnie to chyba najbardziej niezrozumiane zwierzęta spośród tych, które żyją z nami w bliskości. Zapraszamy na prelekcję o fascynującym świecie końskich zmysłów i komunikacji. Porozmawiamy o tym, jak świadome kontakty z końmi wpływają na nasze życie i ile dobrego możemy z nich wyciągnąć.

Dzięki odpowiednio prowadzonym interakcjom ze zwierzęciem, uczymy się, że dobra komunikacja uwzględnia potrzeby obu stron, że każde zadanie staje się łatwiejsze, gdy się dobrze rozumiemy. Tym samym otwieramy się na wyraźniejszą komunikację, także tę międzyludzką, budując przy tym poczucie własnej wartości i sprawczości.

Prelegentka: Ewelina Haraf – magistra behawiorystyki zwierząt, inżynierka zootechniki ze specjalnością hodowla i użytkowanie koni, hipoterapeutka, instruktorka jazdy konnej, dogoterapeutka, przewodniczka psa pracującego, leśna przewodniczka. Prezeska Fundacji „Iskierka” a obecnie także studentka psychologii. Fascynują ją emocje i komunikacja, zwłaszcza ta międzygatunkowa.

15 listopada (piątek) godz. 10:30 „Operacja Mumia” – film dla uczniów klas 1-3 SP w ramach projektu Edukacja Młode Horyzonty

Podczas przygotowań do otwarcia wystawy poświęconej starożytnemu Egiptowi, dochodzi do wypadków, za które podobno odpowiada… klątwa mumii Tutenchamona. Młodzi detektywi – Tiril i Oliver przyjrzą się sprawie bliżej.

Projekcja dla grup zorganizowanych. Cena biletu 11 zł/ uczeń (płatność w kasie przed seansem). Rezerwacje: 14 696 51 00, 888 655 101

19 listopada (wtorek) godz. 9:30 „Green book” – film dla uczniów szkół ponadpodstawowych w ramach projektu Edukacja Młode Horyzonty

Historia przyjaźni niemożliwej na tle problemu segregacji rasowej lat 60. w Stanach Zjednoczonych. Były bramkarz z nowojorskiego klubu – Tony Lip –  zatrudnia się jako szofer znanego nowojorskiego muzyka Dona Shirleya i razem wyruszają w trasę koncertową na południe kraju.

Projekcja dla grup zorganizowanych. Cena biletu 11 zł/ uczeń (płatność w kasie przed seansem). Rezerwacje: 14 696 51 00, 888 655 101

19 listopada (wtorek) godz. 11:00 „Koń jaki jest?” Darmowe oprowadzanie po wystawie edukacyjnej dla dorosłych

Wystawa „Koń jaki jest?” to pełna uroku podróż przez świat koni przedstawionych w sztuce i kulturze. Na wystawie można zobaczyć różnorodne dzieła: od rysunków i rycin wielkich mistrzów, takich jak Józef Chełmoński czy Artur Grottger, po barwne zabawki z drewna, którymi bawiły się dawniej dzieci. Każdy koń na tej wystawie jest inny i każdy niepowtarzalny! Wstęp bezpłatny.

Wystawę w holu Domu Kultury Westerplatte prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

22 listopada (piątek) 9:00 – 10:00  Poczytanki rysowanki. „Zwierzyniec. Okazy wybrane” do wystawy „Koń jaki jest?”

Dzieci małe i mniejsze z grup przedszkolnych zapraszamy na słuchanie i rysowanie! „Zwierzyniec. Okazy wybrane” to książka opisująca różne zwierzęta: psy, koty, lwy, łosie i nasze wystawowe konie. Podczas listopadowego spotkania obejrzymy z dziećmi wystawę „Koń jaki jest?”, poczytamy o kilku innych zwierzakach i będziemy je rysować!

Spotkanie darmowe. Zapisy dla grup przedszkolnych: d.cholewiak@tck.pl

22 listopada (piątek) 19:00- 23:59 Planszówki młodzieżówki – nocne spotkanie

Odkryj nowe tytuły, zaskocz swoich przyjaciół nietypowymi taktykami i spędź niezapomnianą noc pełną emocji i śmiechu! Nie ma lepszej zabawy niż nocne granie w gry planszowe – dołącz do nas i poczuj magię światów, które ożywają na planszy! Możesz skorzystać z bogatych zbiorów naszego games roomu, możesz też przynieść własne gry – może zaskoczysz nas nowymi tytułami?

Dla bardziej wymagających graczy zapewniamy pomieszczenie do cichego grania. Przy okazji przypominamy, że wiek nie zależy od peselu, tylko od stanu ducha 🙂

26 listopada (wtorek) godz. 10:00-11:00 Szur! Trzask! Plask! Warsztaty sensoplastyczne dla dzieci do lat 3.

Sensoplastyczna zabawa rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka. Podczas tej  zabawy dziecko poznaje świat kolorów, faktur i zapachów, rozwijając zmysły przez bezpośredni kontakt z różnorodnymi materiałami. Zajęcia stymulują rozwój motoryczny, umiejętności manualne oraz współpracę z rówieśnikami.

Poprzez proste aktywności i zabawę rodzice i opiekunowie poznają w jaki sposób prawidłowo stymulować zmysły maluszka.

Prowadząca: Angelika Radoń – mama, edukatorka i animatorka kultury.
Od prawie 10 lat przygotowuje i rozwija projekty skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów.

Obowiązują zapisy: 14 696 51 00, 888 655 101, a.radon@tck.pl Wstęp płatny: 25 zł od pary (opiekun i dziecko). Liczba miejsc ograniczona – 12 par.

Podczas zajęć będą wykorzystywane materiały brudzące i mokre, proszę zabrać ubranko na zmianę.

Edukacja Młode Horyzonty Program edukacji filmowej

Edukacja Młode Horyzonty to projekt dostosowany do wszystkich poziomów nauczania: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, realizujący podstawę programową. Na liście filmów znajdziecie wyjątkowe tytuły,a nauczyciele i edukatorzy otrzymują materiały dydaktyczne: prelekcje, karty pracy, scenariusze lekcji, czy analizy psychologiczne. Seanse odbywają się w Domu Kultury Westerplatte.

Pudełko pełne sztuki  Warsztaty dla szkół podstawowych

Tematyką warsztatów „Formy podstawowe” jest sztuka. Głównym narzędziem jest pudełko, które mieści w sobie „uśpioną” wystawę. Grupa wykonuje artystyczne ćwiczenia i korzysta z obiektów umieszczonych w pudełku. Każda grupa nadaje wystawie indywidualny kształt i wykorzystuje elementy na wiele sposobów. Tworząc, szukamy odpowiedzi na pytania: co możemy zrobić ze sztuką? Czym może być wystawa? Czego możemy się nauczyć od artystek i artystów? Czy poprzez kontakt ze sztuką powstaje wiedza? I w końcu: jak rozumieć sztukę lub jak czerpać przyjemność z jej nierozumienia? Zawartość pudełka stworzyli współcześni artyści. „Formy podstawowe”
to projekt edukacyjny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacji EFC. W Tarnowie propaguje go Biuro Wystaw Artystycznych.

Chęć udziału w warsztatach zgłoś na adres: westerplatte@tck.pl

W mailu zatytułowanym „Formy podstawowe” wpiszcie szkołę, klasę i numer kontaktowy do nauczyciela. Ze wszystkich zgłoszeń, które napłyną między 1. a 10. dniem danego miesiąca, losujemy jedno. Wylosowaną klasę zaprosimy na darmowe warsztaty. Grupa może liczyć do 30 osób.

Angelika Radoń
Instruktor ds. Imprez