Profilaktyka 40 plus!

4 października w Zespole Przychodni Specjalistycznych przy ul. Skłodowskiej-Curie rozpoczną się badania profilaktyczne dla osób powyżej 40. roku życia, które realizowane są w ramach rządowego programu „Profilaktyka 40 PLUS”. Specjalnie przeznaczony Punkt Pobrań będzie działał od godziny 6.30 do 11.00 na parterze budynku, obok rejestracji. Akcja trwa do 31 grudnia. 

Głównym celem programu “Profilaktyka 40 PLUS” jest prewencja chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa. Wiele osób rezygnuje z badań kontrolnych z racji występującego Covid-19 ale i zapomina o nich, gdyż zwyczajnie dobrze się czuje i nie widzi potrzeby spawdzenia swego stanu zdrowia. Niestety musimy mieć świadomość, że wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki analizie profilaktycznej można wykryć dane schorzenie bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Dbałość o swoje zdrowie i tym samym życie jest najważniejsze. 

Pakiety badań program są przeznaczone w 3 kategoriach: dla kobiet, mężczyzn oraz wspólny. Kobiety i mężczyźni mogą wykonać : morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi oraz badanie na krew utajoną w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT). Dodatkowo dla panów jest badanie na PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity. Pakiet – diagnostyka wspólna: obejmuje pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), a także ocenę miarowości pracy serca.

Na badania nie są wymagane zapisy, a jedynie odpowiedzi na pytania ankietowe za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub infolinii 22 735 39 53. Poprzez ankietę dobierany jest odpowiedni pakiet badań i udać do placówki na ich wykonanie.  Wystarczy mieć przy sobie tylko dowód osobisty.

źródło/www.tarnow.pl