PiS po cichu zmienił władze TARR S.A. Wielki powrót byłego prezesa Azotów

Duże zmiany nastąpiły w Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Z funkcją prezesa po 11 latach pożegnał się Leszek Nowicki, a jego miejsce zajął Sławomir Pater. Natomiast przewodniczącym rady nadzorczej spółki został były prezes tarnowskich Azotów Antoni Barwacz.

Mimo, że do roszad doszło już miesiąc temu, na stronie internetowej TARR-u próżno szukać jakiegokolwiek oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Nie wiadomo, zatem czy wszyscy akcjonariusze spółki poparli wybór nowych władz. Jednak to samorządowe władze województwa małopolskiego, wywodzące się obecnie z Prawa i Sprawiedliwości oraz sojuszników tej partii, jako główny udziałowiec mogą przeforsować własnych kandydatów. Prawdopodobnie tak się stało, ponieważ nowo wybrane osoby są kojarzone właśnie z tym środowiskiem. Tymczasem niektórzy tarnowscy radni wybrani z list PiS, jeszcze niedawno mocno krytykowali polityczną nominację Roberta Wardzała na prezesa Klastera Przemysłowego.

Sławomir Pater jest członkiem zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu tarnowskim. Jesienią kandydował na funkcję burmistrza Brzeska, ale w II turze przegrał z Tomaszem Latochą. Nowemu prezesowi w zarządzaniu spółką będzie pomagał zastępca, również posiadający polityczne konotacje. Został nim były wicestarosta bocheński Tomasz Całek, który jest obecnie związany z Solidarną Polską, a wcześniej należał do PiS-u. Na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej TARR-u, które jest zaplanowane w poniedziałek, zarząd ma przedstawić proponowany podział kompetencji między dwoma prezesami.

W nowej układance znalazło się również miejsce dla Antoniego Barwacza, znanego przede wszystkich z zajmowania w latach 1999-2001 gabinetu prezesa Zakładów Azotowych. Firma znalazła się wówczas w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Teraz Barwacz stanął na czele rady nadzorczej TARR-u. Również on ma szerokie związki z ludźmi ugrupowania aktualnie sprawującego władzę w województwie, choćby poprzez stowarzyszenie Prawy Tarnów, którego jest wiceprezesem. Tym samym, po 20 latach Antoni Barwacz wrócił do kierowania organem nadzorczym Agencji.