Otwarcie wystawy pt. „Malarstwo, rzeźba, grafika. Z kolekcji Bogusława Kubisztala”.

17 czerwca 2024 roku o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3 w Tarnowie, odbędzie się otwarcie wystawy „Malarstwo, rzeźba, grafika. Z kolekcji Bogusława Kubisztala”.  Jest to kolejna wystawa z muzealnego cyklu „Tarnowscy Kolekcjonerzy”, która realizowana jest w ramach projektu: „Muzea Domowe – ożywianie tożsamości w społecznościach lokalnych Małopolski”.

Wystawa prezentuje zbiory należące do Bogusława Kubisztala, który od lat gromadzi przedmioty
z różnych dziedzin sztuki. Jego zbiór, obejmujący malarstwo, rzeźbę i grafikę, liczy obecnie 1000 obiektów i wciąż się powiększa. Prace, które gromadzi wyróżniają się ciekawą formą, bogatą kolorystyką i różnorodną tematyką. Kolekcjoner zwraca uwagę na warsztat twórców i wielką wrażliwość artystyczną. Jak sam mówi: „chciałby zarazić innych uwielbieniem do sztuki”.

Na wystawie zaprezentowano obiekty z dziedziny malarstwa, rzeźby i grafiki pochodzące z początku XX wieku do współczesności. Wśród nich znajdują się nazwiska z kanonu historii sztuki polskiej takie jak: Franciszek Starowieyski, Wlastimil Hofman, Wojciech Weiss, Tadeusz Makowski, Stanisław Szukalski, a także współcześnie tworzący artyści: Piotr Jakubczak, Tomasz Sętowski, Monika Kwiecińska. W kolekcji znajdziemy również wyjątkowe przykłady grafik takich artystów jak: Pablo Picasso, Salvador Dali czy Andy Warhol oraz miniaturową rzeźbę Igora Mitoraja. Właściciel kolekcji zdecydował się po raz pierwszy pokazać swoje zbiory w Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Wystawa realizowana w ramach projektu: „Muzea Domowe – ożywianie tożsamości
w społecznościach lokalnych Małopolski”

Kuratorki wystawy: Anna Filar, Manuela Stadnicka-Hoffman

Wystawa czynna od 18 czerwca do 26 lipca 2024 r.

Ewelina Kuboń, Specjalista ds. promocji