Od 1 lipca zmiany stawek VAT!

Co potanieje a co podrożeje – znów czekają nas kolejne zmiany cen. Nowa matryca VAT zacznie obowiązywać od 1 lipca tego roku. Stawki na niektóre, popularne produkty zostały obniżone, będą też towary obłożone wyższym podatkiem. Sprawdź i bądź na bieżąco!

Na pieczywo będzie obowiązywało 5%, a do tej pory na tego typu żywność widniały trzy różne stawki: 5, 8 i 23%. Inną grupą asortymentu spożywczego są przyprawy, tu opodatkowanie wyniesie 8%. Kolejnym produktem są zupy i  buliony – stawka obniży się z 8% na 5%. Dodatki smakowe – jak musztarda z dotychczasowych 23% zostanie objęta 8% podatkiem VAT. Dla wszystkich sportowców lub osób na diecie – opodatkowanie działu z żywnością homogenizowanej i dietetycznej, oraz orzechów (pistacje, migdały, kokos) ulegnie spadkowi z 8 do 5%. Niestety wyższa stawka sięgnie owoce morza – homary, ośmiornice inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne oraz przetwory z nich wytwarzane jak, kawior czy jego namiastki – stawka VAT wzrośnie z 5 do 23%. Duży skok podatku obejmie dział chłodniczy – zostanie nałożony wzrost podatku z 8 na 23% na lód, używany do celów spożywczych, przechowywania czy transportu w niskich temperatutach.

Z kolei środki higieny i akcesoria dla najmłodszych jak smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe zostaną obłożone 5% podatkiem. Obecnie obowiązuje stawka 8% na artykuły higieniczne: podpaski, tampony higieniczne, pieluchy – od 1 lipca stawka VAT wyniesie 5%. Dobra wiadomość dla pasjonatów dobrej lektury. Książki drukowane oraz na innych nośnikach, czyli e-booki zostaną obłożone 5% podatkiem zamiast 23%. Ale niestety drewno opałowe wzrośnie z 8 na 23%. 

Iga Sady