Nowy gabinet tyflopedagogiczny w Tarnowie.

Przy ul. Kochanowskiego 30 jest już nowo otwarty gabinet tyflopedagogiczny, który ma wspierać i  pomagać dzieciom niewidomym i słabowidzącym. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu w różnego rodzaju polisensoryczne urządzenia terapeutyczne i rehabilitacyjne – najmłodsi mogą edukować się i poszerzać swoją wiedzę. 

Wśród pomocy terapeutycznych znajdujących się w gabinecie są: gry usprawniające percepcję wzrokową, koordynację oko-ręka, specjalistyczne karty do terapii widzenia z serii „Ćwiczę oko”, „Kolorowe maski” – folie percepcyjne pomagające dzieciom z problemami z przetwarzaniem wzrokowym, lupy i lampy UV, pomoce Montessori i przyrządy sensoryczne.

Pieniądze na ten cel pochodzą m.in. z tzw. jednego procenta, przekazanego przez podatników Stowarzyszeniu Ich Lepsze Jutro. Jeden procent podatku ma ogromną moc. Obiecaliśmy, że za pieniądze otrzymane w tym roku utworzymy nowoczesny gabinet tyflopedagogiczny dla dzieci niewidomych i słabowidzących. I tak się stało – mówi Anna Waz, neurologopeda, tyflopedagog, prowadząca zajęcia w nowym gabinecie. – Kupiliśmy też jeden z najnowocześniejszych na polskim rynku programów interaktywnych usprawniających percepcję wzrokową z serii mTalent oparty o metodę Marianne Frostig. W oknach pojawiły się rolety w pełni zaciemniające pomieszczenie. Jedna ze ścian została pomalowana czarną farbą tablicową. Również meble są dostosowane do specjalnych potrzeb dzieci niewidomych i słabowidzących – dopowiada Anna Waz.

Wszelkie nowoczesne technologie, ułatwiają takim dzieciom nie tylko w rozumieniu otaczającego ich świata ale także uczą samodzielności i radzenia sobie w przyszłości. Warto podkreślić, że stoliki i krzesła są z regulowaną wysokością, dysponują dodatkowym oświetleniem i stojakami na pomoce dydaktyczne. Z gabinetu będą korzystać dzieci z placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro, czyli uczniowie Niepublicznego Przedszkola Specjalnego Mały Książę i podopieczni Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie.

Gabinet tyflopedagogiczny zaprasza na bezpłatne konsultacje dla dzieci i młodzieży. Zapisy są prowadzone pod numerem telefonu 14 639 09 09.

źródło/www.tarnow.pl