Nowa dyrektor tarnowskiego teatru – Matylda Baczyńska.

Właśnie zakończyła się kadencja dyrektorska Marcina Hycnera, który na pożegnanie współpracy z tarnowskim teatrem im. Ludwika Solskiego,wystąpił po raz ostatni na scenie w wyreżyserowanym przez siebie spektaklu pod tytułem “Porachunki z katem”, na postawie sztuki Martina McDonagha. Kto przejmie jego obawiązku i godnie zastąpi? Nową dyrektor będzie Matylda Baczyńska, aktorka związana z teatrem Solskiego już od bardzo długiego czasu. 

W niedziele 14 czerwca odbył się spektakl pod tytułem ,, Porachunki z katem”, na postawie sztuki Martina McDonagha, był on ostatnim, w kórym wystąpił Marcin Hycnar, odchodzący już dyrektor artystyczny teatru im. Ludwika Solskiego. Tarnowianin, nie tylko reżyser spektaklu ale również aktor – zagrał w swojej sztuce rolę Arhura. Po zakończeniu odebrał on podziękowania z rąk Rafała Balawejdera – dyrektora naczelnego oraz Agnieszki Kawy – nowej zastępczyni prezydenta Tarnowa do spraw kultury i sportu. Balawejder podczas całego wydarzenia poinformował o nowych planach tarnowskiego teatru jakie będą realizowane w najbliższym okresie i dotyczą głównie: upamiętnienie postaci byłego dyrektora “Solskiego” Edwarda Żentary, którego dziesiąta rocznica śmierci przypada w przyszłym roku. Zgodnie z zapowiedzią, to właśnie tej postaci ma być poświęcony cały sezon artystyczny tarnowskiej sceny. Następczynią Marcina Hycnara została aktorka tarnowskiego teatru Matylda Baczyńska. O trudnościach z jakimi będzie się musiała zmierzyć, świadczą słowa odchodzącego dyrektora artystycznego, który naszej scenie życzył: “Wszystkiego co najlepsze i… jeszcze raz pieniędzy”.

Matylda Baczyńska urodziła się 2 marca 1984 roku we Włocławku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Cztery lata po zdobyciu dyplomu związała się z teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Gościnnie występowała również w teatrze im. Słowackiego i Ludowym w Krakowie. W 2012 roku otrzymała nagrodę “Nadzieja Roku” przyznawaną przez radę miasta Tarnowa, w 2013 roku odebrała nagrodę Nardellego za rolę Iriny w spektaklu “Trzy siostry”, a także wyróżnienie aktorskie na Festiwalu Talia 2013 za rolę Catherine Givings w spektaklu “W pokoju obok”. W 2015 roku w konkursie ‘Klasyka Żywa” została wyróżniona za monodram ‘Król”. Obecnie na deskach tarnowskiego teatru można ją podziwiać w spektaklach: “Tango” oraz “Księżniczka na opak wywrócona”.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Tekst: Iga Sady