Najpiękniejsze „Tratwowe” wianki

Rok akademicki 2018/19 dobiega końca. Ciągle jeszcze trwają sesje egzaminacyjne, jednak warto w tym czasie skorzystać z chwili odpoczynku. Idealną na to okazją był Dzień Świętojański zorganizowany przez Duszpasterstwo Akademickie „Tratwa”. W wydarzeniu mógł brać udział każdy, nie tylko studenci – zapewniała dotychczasowa koordynatorka kursu Alpha – Agata Bernasiewicz.

Dzień świętojański w Duszpasterstwie Akademickim „Tratwa” miał miejsce 22 czerwca o 19:00 przy Kościele Akademicki św. Józefa w Tarnowie. Pół godziny przed mszą świętą odbyła się modlitwa różańcowa, a po Eucharystii wykonano zaplanowane wspólne zdjęcie.

Co roku tak w okolicach wakacji i jeszcze tygodnia sesji organizowana jest Noc Świętojańska, którą wiążemy tylko i wyłącznie ze świętym Janem. Jego święto wypada w tym roku w poniedziałek. Trzeba pamiętać, że nie jest to obrządek słowiański czy wiara w zabobony. Nawiązujemy tutaj do Ewangelii, choć pozostajemy w tradycji i kulturze słowiańskiej – mówiła koordynatorka. – Pomysł zrodził się, jak ksiądz dziś mówił, z potrzeby wyjścia naprzeciw współczesnemu światu. Ostatnio dosyć modne zrobiły się noce świętojańskie, mające jednak bardzo pogański charakter. My chcemy to odwrócić i ten dzień uczynić katolickim świętem.- dodała.

Po Eucharystii zaczęły się tańce. Typowe dla akademickiej „Tratwy” są Polonez i Belgijka, dlatego też nie mogło się bez nich obyć. Na stole zaś zobaczyć można było pyszne kanapki i słodkie specjały z napojami. Nie zabrakło także pieczonych na ognisku smacznych kiełbasek. Były także zabawy, gry zespołowe oraz zabawa z didżejem.

Przez godzinę jeszcze jestem koordynatorką kursu Alpha, a za chwilę poznamy nowych koordynatorów. Od pół roku razem z Pawłem Szczęchem opiekujemy się „Tratwą”, na której jestem już 3,5 roku. Wcześniej byłam tylko uczestniczką. Naszym zadaniem jest organizowanie wszystkich imprez, które dzieją się na „Tratwie”, także ten „Dzień Świętojański”. W tym roku również bardzo duży wkład w przygotowania ma pani prezes, Marta Tronina, która bardzo pomogła i bardzo się zaangażowała, a także cały zarząd.- tłumaczyła Agata Bernasiewicz.

Niedługo po tej rozmowie odbyło się uroczyste przekazanie kluczy nowym koordynatorom. Przed tym jednak wydarzeniem dotychczas prowadząca kurs para zatańczyła przed zgromadzonymi. Nowo wybrani również mieli swój „pierwszy taniec”. Zabawy, które się w tym czasie odbyły bardzo przypominały te weselne.

Nie można jednak zapomnieć, że na Dniu Świętojańskim obowiązywał biały strój. Do tego wiele dziewcząt uwiło piękne, kwieciste wianki z kwiatów i ziół. Na zabawie byli nie tylko studenci, ale także osoby nazywane „wiecznymi studentami”, a nawet młodsze.

Dzień minął w atmosferze zabawy, tańców i śmiechu. Był także okazją do podziękowania Bogu za rok formacyjny w DA „TRATWA”.

 

Anna Hajduk