Mościckie Centrum Medyczne z nowym mammografem i bezpłatnymi badaniami.

Mościcka placówka medyczna zyskała właśnie nowy sprzęt w postaci cyfrowego mammografu, w ramach programu „Narodowa Strategia Onkologiczna”, który zastąpił model analogowy. Dzięki niemu będzie możliwość lepszego przeprowadzenia badań na dużej grupie kobiet i prowadzenia profilaktyki przeciwnowotworowej piersi, z którego będą mogły skorzystać nie tylko mieszkanki Tarnowa ale także panie z pobliskich okolic. 

Przedstawiciele MCM podkreślają, że nowy aparat mammograficzny zapewni szybkie i bezpieczne wykonywanie badań, gdyż sprzęt emituje znacznie mniejsze dawki szkodliwego promieniowania. Jak wyjaśnia Katarzyna Skoblowska, technik radiologii w MCM – Badania są szybsze, bo nie musimy wywoływać klisz. Pacjentki między 50. a 69. rokiem życia nie potrzebują skierowania, wystarczy, że zarejestrują się na badanie. W miesiącu wykonujemy średnio 200 badań, z czego cztery do pięciu kobiet otrzymuje wynik pozytywny.

Jak już wcześniej pisaliśmy od początku 2021 roku w Mościckim Centrum Medycznym realizowany jest projekt Siła Kobiety, który jest współfinansowany ze środków europejskich. Jest on skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały wskazanie na ponowne wykonanie mammografii po 12 miesiącach z powodu wystąpienia raka piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2. W ramach całego programu profilaktyki raka piersi panie mogą skorzystać m.in. z bezpłatnych badań mammograficznych, ale także darmowych porad, szkoleń dotyczących samobadania piersi (szkolenie z instruktażem na fantomie). W projekcie uwzględniono nawet zwrot kosztów dojazdu na badania.

Prezes MCM, Jan Musiał mówi– Ten program profilaktyczny jest bardzo istotny. Mówią o tym same statystyki z województwa małopolskiego. Zachorowalność jest na czwartym miejscu w skali kraju, natomiast umieralność na raka piersi na piątym miejscu. O czym to świadczy? Mamy dużo pracy do zrobienia. 

Osoby zainteresowane badaniami mogą kontaktować się z Mościckim Centrum Medycznym telefonicznie 146 88 05 63 lub 882 663 380 lub elektronicznie silakobiety@mcm.net.pl

źródło/www.tarnow.pl