Mobilne Muzeum – czekamy na historie Tarnowian!

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na Mobilne Muzeum do Ogrodu Sensorycznego w Parku Strzeleckim (dawna Strzelnica), które odbędzie się w niedzielę, 22 sierpnia w godzinach od 14:00-17:00 oraz poniedziałek 23 sierpnia między 10:00-13:00. Wstęp wolny.

Mobilne Muzeum to platforma pokazująca potencjał opowieści oraz refleksja nad historią miejsca z perspektywy jego mieszkańców. Jest to specyficzne muzeum – ruchomy punkt, który przedstawia historię przy pomocy rzeczy osobistych. Inicjatywa oparta została o barterową wymianę przedmiotów naznaczonych wartością sentymentalną, przez ich (byłych) właścicieli. Przedsięwzięcie rozpoczęło się podczas cyklicznych warsztatów oraz spotkań zorganizowanych we Wrocławiu, w 2020 r. Każdy obiekt-souvenir przekazany do Mobilnego Muzeum został udokumentowany fotograficznie, opisany oraz zarchiwizowany online. Przez kolekcję przeszło około 100 przedmiotów, które zobaczyć będzie można w internetowym katalogu Mobilnego Muzeum.

Cykliczność barterowych wymian nieustannie napędza projekt, dlatego serdecznie zapraszamy Tarnowian do dzielenia się swoimi opowieściami ukrytymi w drobnych przedmiotach. Chcielibyśmy wspólnie z Wami kontynuować to archiwum, świętując kolektywny proces tworzenia.

Zainicjowane przez artystów: Aleksandrę Wałaszek oraz Samuela Stevensa, Mobilne Muzeum od początku było kolekcją rzeczy ważnych, które oprawione właściwymi sobie tylko historiami, stawały się wyjątkowe. Projekt wspierany przez Fundację Art House sprawił, że pamiątki wyszły w świat, zaczęły podróżować, żyć własnym życiem.

  • Sam Stevens: https://sam-stevens.com/
  • Aleksandra Wałaszek: https://www.aleksandrawalaszek.com/

Ogród Strzelecki. Dbajmy o zmysły! Więcej wakacyjnych wydarzeń w Parku Strzeleckim:

http://www.bwa.tarnow.pl/3,989,aktualnosci,ogrod-strzelecki.html

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie odbędzie się w oddziale BWA, w budynku Dworca PKP, Pl. Dworcowy 4.

Projekt finansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie