Mniej znaczy więcej – 5 kroków do minimalizmu
Minimalizm to nie tylko sprzeciw wobec dzisiejszej plagi kompulsywnego konsumpcjonizmu, ale również podejście do życia.
Ograniczanie przedmiotów w swoim otoczeniu nie jest jedynie wyzbyciem się wszechogarniającego zagracenia, ale też zwracaniem uwagi na istotniejsze rzeczy, jakimi są zainteresowania, czas z bliskimi czy podróże. Mając mniej nie tylko zajmujemy mniej przestrzeni (np. w walizce), ale też posiadamy tylko tyle, ile naprawdę potrzebujemy. Wysprzątanie rzeczy wokół siebie i w konsekwencji przemyślane zakupy sprawiają, że czujemy się bardziej wolni i szczęśliwsi, bo wiemy, że przedmioty to nie wszystko.
5 kroków do minimalizmu
- Stosunek do przedmiotów.
To jedna z kluczowych kwestii. W dzisiejszych czasach warto wpaść w szpony konsumpcjonizmu i warto się zastanowić czy nie jesteśmy jego niewolnikami. Ślepe podążanie za trendami przyczynia się do kupowania szeregu zbędnych gadżetów, które tak naprawdę tylko zagracają naszą przestrzeń. Przedmioty to nie wszystko i uświadomienie sobie tego jest pierwszym krokiem na drodze minimalistycznego podejścia do życia.
- Zostaw tylko to, co potrzebne.
Kierowania się zasadą piękne i pożyteczne może być przydatne w tej kwestii. Nie warto przechowywać tego, co budzi nasze negatywne emocje jedynie przez swoją wartość sentymentalną. To, co dla nas ważne i tak pozostanie w naszej pamięci.
- Pozbądź się tego, co niepotrzebne.
Warto zastanowić się nad każdą rzeczą i zamiast wyjmowania np. z szafy tylko niepotrzebnych ubrań, wyjąć wszystkie, by włożyć z powrotem tylko te, co potrzebne. Zbędne rzeczy niekoniecznie muszą trafić do śmietnika. Minimalizm łączy się z ideą zero waste, czyli ograniczaniem ilości produkowanych odpadów, dlatego warto np. używane ubrania oddać potrzebującym lub sprzedać za niższą cenę.
- Kupuj z rozwagą.
To wszystko nie miałoby sensu, jeśliby kończyło się tylko na przysłowiowych wiosennych porządkach. Idąc o krok dalej z pewnością przyda się przestrzeganie kilku zasad. Przed pójściem do sklepu warto zrobić listę zakupów i niekupowaniu niczego spoza niej. A jeśli już zdarzy nam się natrafić na niecodzienną promocję, zastanowić się wielokrotnie czy naprawdę tego potrzebujemy.
- Ciesz się życiem.
Minimalizm ma wiele wspólnego ze „slow life”, która jest filozofią powolnego życia. Skupianie się na teraźniejszości i celebrowanie każdej chwili to esencja tej idei. Zastosowanie tego w praktyce sprawia, że życie nabiera smaku, a mniej rzeczywiście znaczy więcej.
Źródło:
ekominimalizm.pl