Mniej znaczy więcej – 5 kroków do minimalizmu

Minimalizm to nie tylko sprzeciw wobec dzisiejszej plagi kompulsywnego konsumpcjonizmu, ale również podejście do życia.

Ograniczanie przedmiotów w swoim otoczeniu nie jest jedynie wyzbyciem się wszechogarniającego zagracenia, ale też zwracaniem uwagi na istotniejsze rzeczy, jakimi są zainteresowania, czas z bliskimi czy podróże. Mając mniej nie tylko zajmujemy mniej przestrzeni (np. w walizce), ale też posiadamy tylko tyle, ile naprawdę potrzebujemy. Wysprzątanie rzeczy wokół siebie i w konsekwencji przemyślane zakupy sprawiają, że czujemy się bardziej wolni i szczęśliwsi, bo wiemy, że przedmioty to nie wszystko.

5 kroków do minimalizmu

  1. Stosunek do przedmiotów.

To jedna z kluczowych kwestii. W dzisiejszych czasach warto wpaść w szpony konsumpcjonizmu i warto się zastanowić czy nie jesteśmy jego niewolnikami. Ślepe podążanie za trendami przyczynia się do kupowania szeregu zbędnych gadżetów, które tak naprawdę tylko zagracają naszą przestrzeń. Przedmioty to nie wszystko i uświadomienie sobie tego jest pierwszym krokiem na drodze minimalistycznego podejścia do życia.

  1. Zostaw tylko to, co potrzebne.

Kierowania się zasadą piękne i pożyteczne może być przydatne w tej kwestii. Nie warto przechowywać tego, co budzi nasze negatywne emocje jedynie przez swoją wartość sentymentalną. To, co dla nas ważne i tak pozostanie w naszej pamięci.

  1. Pozbądź się tego, co niepotrzebne.

Warto zastanowić się nad każdą rzeczą i zamiast wyjmowania np. z szafy tylko niepotrzebnych ubrań, wyjąć wszystkie, by włożyć z powrotem tylko te, co potrzebne. Zbędne rzeczy niekoniecznie muszą trafić do śmietnika. Minimalizm łączy się z ideą zero waste, czyli ograniczaniem ilości produkowanych odpadów, dlatego warto np. używane ubrania oddać potrzebującym lub sprzedać za niższą cenę.

  1. Kupuj z rozwagą.

To wszystko nie miałoby sensu, jeśliby kończyło się tylko na przysłowiowych wiosennych porządkach. Idąc o krok dalej z pewnością przyda się przestrzeganie kilku zasad. Przed pójściem do sklepu warto zrobić listę zakupów i niekupowaniu niczego spoza niej. A jeśli już zdarzy nam się natrafić na niecodzienną promocję, zastanowić się wielokrotnie czy naprawdę tego potrzebujemy.

  1. Ciesz się życiem.

Minimalizm ma wiele wspólnego ze „slow life”, która jest filozofią powolnego życia. Skupianie się na teraźniejszości i celebrowanie każdej chwili to esencja tej idei. Zastosowanie tego w praktyce sprawia, że życie nabiera smaku, a mniej rzeczywiście znaczy więcej.

 

Źródło:

ekominimalizm.pl