ŁĄKA KWIETNA z BWA.
BWA zaprasza na wystawę plenerową rzeźb kwiatów wokół Pałacyku Strzeleckiego – siedziby Biura Wystaw Artystycznych w parku w najbliższy wtorek, 30 lipca o godzinie 18.00. W czasie wernisażu będą rozdawane nasiona kwietnej łąki w ręcznie robionych kopertkach z papieru z recyklingu oraz będzie smakowanie robionej w Tarnowie KOKO Kombuchy. Artystki – Weronika Krupa, Anna Sudoł.
Park Strzelecki
VII – X 2024
Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Parku Strzeleckiego
Wstęp wolny
Rzeźby polskich kwiatów polnych mają ponad metr wysokości, wykonane są z blachy, metalowych elementów z recyklingu oraz styropianu. Pomalowane emalią zyskują bajkowy charakter, a zarazem uderzają sztucznością. Autorki Weronika Krupa i Anna Sudoł myślą o tych rzeźbach jako o pomnikach kwiatów rosnących na dzikich łąkach m.in. maka, firletki, maruny. Ich „sztuczne kwiaty” są ustawiane na naturalnej łące, wysianej z nasion od Łukasza Łuczaja, botanika zajmującego się zawodowo m.in. etnobotaniką, autora książek i popularyzatora dzikiej kuchni. Celem Łukasza Łuczaja jest przywrócenie bioróżnorodności w mieście i zwrócenie uwagi na zubożenie polskiej flory i fauny. Świat nauki i sztuki spotykają się, łączą siły, a efektem tej współpracy jest „Łąka kwietna” – wystawa, która zwraca uwagę na bogactwo naszej przyrody oraz wspiera ideę zachowania i tworzenia nowej dzikiej roślinności na terenach miast. Polska flora i fauna są naszym dziedzictwem, tak samo jak wielkie dzieła malarstwa i literatury. Dlaczego nie stawiać im pomników?
To trzeci pokaz plenerowy „Łąki kwietnej”, rzeźb wykonanych przez Weronikę Krupę i Annę Sudoł. Pierwszy miał miejsce na terenie bulwarów w Rzeszowie i był przygotowany w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2022 organizowanego przez Estradę Rzeszowską. Drugi odbył się w ubiegłym roku podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Rzeźby są instalacją artystyczną. Prosimy traktować je jak dzieła sztuki i nie dotykać. Można do woli fotografować. Mile widziane oznaczenia na Instagramie:
Anna Sudoł (ur. 1990, Nowa Dęba)
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2015 r. na łamach magazynu „Szum” opublikowała w odcinkach kryminał „Jak sztuka krytyczna zniszczyła mi życie”. Laureatka 12. Konkursu Gepperta, wraz z Weroniką Krupą i Galerią Potencja otrzymała nagrodę główną Cracow Gallery Weekend za najlepszą wystawę „Takie tam z awangardą” w Galerii Potencja (2017). W 2020 r. nakładem Wydawnictwa Ha!art ukazała się jej debiutancka powieść „Projekt”, opisująca artystyczne środowisko Warszawy, o książce pisały m.in. „Polityka”, „Sieci”, „Dwutygodnik”, „Culture.pl”, „Stoner Polski”, „Przekrój”. Współtworzy zespół Czarodziej i Pan Enigmo, gdzie pisze teksty, śpiewa, rapuje, tworzy teledyski. W 2020 r. nakładem wydawnictwa Nagrania Somnambuliczne ukazał się debiutancki koncept-album zespołu. W 2025 r. nakładem Wydawnictwa Ha!art ukaże się jej druga książka. Mieszka w Warszawie na Pradze.
Weronika Krupa
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, dyplom w Pracowni Kostiumu Teatralnego i Filmowego dr hab. Ewy Bloom-Kwiatkowskiej oraz Pracowni Działań Intermedialnych prof. Przemysława Wachowskiego. Podczas studiów odbyła prestiżowy staż w pracowni kostiumograficznej Karen Young w Nowym Jorku, gdzie współpracowała z tancerzami z Third Rail Project. Autorka instalacji, utworów wideo, kolaży, plakatów oraz obiektów malarskich i rzeźbiarskich, pracuje także w teatrze jako projektantka scenografii i kostiumów. Jej etiudy filmowo-kostiumowe nagradzane były w konkursach artystycznych oraz prezentowane na licznych wystawach i pokazach, m. in. na Festiwalu Nowej Scenografii w Katowicach (wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2016 za pracę magisterska). Ta sama praca zaprezentowana została podczas PQ – Praskiego Quadriennale 2019 na wystawie organizowanej przez Ośrodek Polski Międzynarodowego Instytutu Teatralnego oraz Muzeum Śląskie, prezentującej najlepsze prace dyplomowe polskich uczelni artystycznych ostatnich 4 lat. W 2017 r. wraz z Weroniką Krupą i Galerią Potencja otrzymała nagrodę główną Cracow Gallery Weekend za najlepszą wystawę „Takie tam z awangardą” w Galerii Potencja. Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2021). W 2023 r. z grupą aktorów i performerów z Latającego Teatru Kantorowi stworzyła w Tarnowie spektakl w reżyserii Grażyny Tabor na podstawie książki Mikołaja Łozińskiego Stramer, którego premiera odbyła się w oddziale BWA – MCA Wałowa 25. Mieszka w Rzeszowie.
Projekt powstał w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2022, organizowanego przez Estradę Rzeszowską.